estetik-ameliyat-regl

Estetik Ameliyat Öncesi Regl Olmak Ameliyatı Etkiler mi?

19 Ağustos 2014

Bu soruya verilecek en hızlı cevap -bazı istisnalar dışında- estetik ameliyatlar öncesi regl olmanın ameliyatı etkilemeyeceğidir.

Regl, kadınların genellikle düzenli, bazen düzensiz olarak, hormonal bir siklus etkisi ile, rahimlerinde oluşan değişikliklerin etkisiyle yaşadıkları bir kanamadır.

Bu kanama sırasında, rahim içini örten örti de değişerek, gebelik için bir hazırlık dönemi başlatılır. Üreme fonksiyonunun gereği ve sonucu olan, menstrüasyon veya regl olarak adlandırılan bu dönem, son yıllarda hormonlu bazı ilaç ve spirallerin etkisi ile farklı yaşanabilmekte ve regl dönemi belirsizleşebilmektedir.

İlgili konu: Estetik Ameliyat Sonrası Spor Yapabilir miyim?

Eskiden bu dönemde ameliyat yapılmaması yönündeki yaygın görüş ve uygulamalara karşın, son yıllarda, regl döneminde ameliyat yapılmasına engel olmadığı yönünde görüşler artmıştır. Özellikle, jinekolojik (kadın genital ve üreme organına ait ameliyatlar) söz konusu değilse, estetik ameliyatların yapılmasına bir engel yoktur. Jinekolojik ameliyatlar için regl olmayan bir dönemin seçilmesi daha doğru olacaktır.

Regl döneminde vücut, rahim iç örtüsünün kanama yoluyla değişmesini sağlarken, o bölgedeki pıhtılaşmayı hafifleten, dolayısıyla kanamayı kolaylaştıran bir ortam sağlar. O nedenle, çok net olmasa da, kanamaya eğilimi olan veya pıhtılaşma ile ilgili bir kusuru olan kişilerde, regl döneminde ameliyat yapmamak doğru bir tercih olacaktır.

Kadın genital organına ait ameliyatlar ve pıhtılaşma bozukluğu olanlar dışında, özellikle estetik ameliyatların regl döneminde yapılmasına bir engel yoktur.