boyun-germe-ameliyati

Boyun Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

03 Aralık 2014

Boyun bölgesindeki yaşlanma, deride gevşeme ve sarkma, bazen çene altında yağ depolanması, zaman zaman bazı kişilerde, boyun kaslarında oluşan ve kızgınlık anında belirgin görünen kas bantları ile kendini belli eder.

Boyun bölgesindeki yaşlanma bulguları kamufle edilmesi zor bulgulardır. Yakalı giysiler, fularlar ile kısmen örtmek mümkün olsa da özellikle yaz aylarında bu giderek zorlaşır.

Boyun bölgesinin gençleştirilmesi için ameliyatsız yöntemler thermage ve ulthera gibi sınırlı da olsa germe sağlayan teknolojilerdir. Uygulanması kolay, günlük hayatı etkilemeyen bu uygulamalar ameliyat için zaman kazandırabilir.

Ameliyata karar verildiği zaman, öncelikle deri, deri altı yağ dokusu, kaslar, tükrük bezi ve kemik yapı incelenerek bir ameliyat planı yapılır. Genellikle, kulak önü ve kulak arkasındaki kıvrımlara yerleştirilen kesiler ile ameliyat gerçekleştirilir. Fazla deri çıkarılır, deri altındaki yağ şekillendirilir, yağ altındaki boyun kası ve bağ dokusu gerilir ve şekillendirilir. Gerekiyorsa, çene ucu ve kenarlarını belirginleştirmek için yağ enjeksiyonları veya implantlar kullanılır.

Gerekliyse, çene altından bir kesi yapılarak ortadaki yağ tabakası inceltilebilir, ayrışmış kaslar ortada birleştirilir ve fazla deri alınabilir.

Boyun estetiği ameliyatının genişliğine göre ameliyat sonrası ödem ve iyileşme süreci değişkenlik gösterir. Boyun ameliyatları yaşlanma sürecindeki belirtileri azaltmada son derece etkilidir. Sonuçlar genellikle net ve belirgindir.