estetik-ameliyat-regl

Revizyon Ameliyatlarında Masrafı Kim Karşılar?

02 Kasım 2015

Revizyon; bir ameliyatı takiben istenen sonuç tam olarak alınamamışsa (bkz: Burun revizyonu) düzeltme amacıyla yapılan girişimlerdir. Bu girişimler, çok küçük ve basit girişimler olabileceği gibi, uzun süren komplike işlemler de gerektirebilirler.

Hiçbir hasta bir estetik ameliyattan sonra yeniden bir girişim geçirmeyi arzu etmez, bu cerrah için de öyledir. Dolayısıyla, hasta ve cerrah için aslında sıra dışı bir durum söz konusudur.

İlgili konu: Estetik Ameliyatlar Klinikte mi Hastanede mi Yapılır?

Peki böyle bir durumda oluşacak masrafları kim karşılamalıdır?

Bu konuda, genellikle kabul gören uygulama şöyledir: Ortada hasta için de, doktor için de istenmeyen bir durum söz konusudur. Hasta başlangıçta planlamadığı ilave bir işleme maruz kalacak, cerrah ise ilave bir cerrahi (bazen cerrahi olmayan) bir işlem yapacaktır. Burada, cerrahın bir operator ücreti alması beklenmez ancak oluşacak hastane ve tıbbi malzeme masraflarını da hastanın ödemesi beklenir. Böylece, cerrah zamanını karşılıksız ayırarak, aslında böyle bir revizyonu onun da arzu etmediğini, ilk elde en iyi sonucu almak için çaba gösterdiğini gösterir. Cerrahın bir operator ücreti olmadan bu işlemi yapmasına karşın hasta da oluşacak hastane, anestezi ve tıbbi malzeme masraflarını karşılar.

Revizyon ameliyatlarının bir kısmı tartışmalı sayılabilecek ameliyatlardır. Beklenen ve hedeflenen sonuca büyük oranda ulaşılmışsa bile bazen hasta daha ileri bir sonuç arzusunda olabilir. Estetik ameliyatlarda bu doğal karşılansa bile bazen bu konuda sınır yoktur ve hep daha iyisi söz konusu olabilir.

Bu durumda, revizyon işlemi nereye kadar yapılmalıdır? Bu durumda, gerçekten önemli bir fark yaratılabilecekse revizyonun yapılması ve bu arada ciddi bir risk alınmıyor olması temel kriterlerdir.