liposuction-doktor-secimi

Aynı Gün İçinde Birden Fazla Estetik Ameliyat Olmak Riskli midir?

01 Aralık 2015

Estetik ameliyatlar zaman zaman kombine edilebilir. Burun estetiği için başvuran bir kişinin çenesine veya yüzüne ilave bir işlem yapılması, göz kapağı ameliyatı sırasında yüze yağ enjeksiyonları, meme küçültme ameliyatı sırasında karın germe ameliyatları talep edilebilir ya da planlanabilir.

Aynı gün içinde birden çok estetik ameliyatının yapılabilmesi için bazı şartları yerine getirmek gerekir. Bunlar, ameliyat olacak kişinin ameliyat öncesi hazırlıklarının tam olarak yapılması, ameliyatların toplam süresi ve şartları konusunda hasta ve anestezi uzmanının bilgilendirilmesi ve onaylarının alınması, kan tablosu ve diğer incelemelerde bir sorun varsa bu planın değiştirilmesi şeklindedir.

İlgili konu: Estetik Ameliyat Öncesi Doğru Doktor Nasıl Seçilir?

Ameliyat süresinin uzunluğu kesin bir ölçü olmasa da risklerle bir paralellik gösterir. Genellikle, sağlıklı bir kişide 6 saate kadar sürecek ameliyatlar çok özel bir risk içermez. Ameliyat süresinin bundan uzun olması, 10-12 saatlere ulaşması ise riski kesin olarak arttırır.

Süre dışında, ameliyatların birbirleri ile çelişmemesi ve uygulanacak ameliyat sonrası tedavilerinin uyumlu olması da esastır. Örneğin, hastanın kan sulandırıcı bir ilaç almasını gerektiren ameliyatlar ile kanama eğilimi fazla olan ameliyatların kombine edilmesinden kaçınılmalıdır.

Hastaların olabilecek en kısa zamanda günlük hayatlarına dönebilmeleri ve iş gücü kayıplarının en az düzeyde tutulabilmesi için çok sayıda ameliyat olmak yerine bazı ameliyatları kombine etme prensibi doğru bir prensiptir ve prensiplere dikkat ederek uygulanabilir.