ameliyatsiz-gogus-buyutme

Meme Estetiği Hakkında Sık Sorulanlar

06 Aralık 2015

İsmail Kuran ile yapılan bu röportaj Posta gazetesinde yayınlanmıştır.

1) Meme estetiği için en iyi adaylar kimler?

MEME ESTETİĞİ İÇİN EN İYİ ADAYLAR 20’Lİ YAŞLARINDA OLUP MEMESİ GELİŞMEMİŞ, ASİMETRİK VEYA ÇOK KÜÇÜK KALMIŞ KİŞİLER OLABİLECEĞİ GİBİ ÖZELLİKLE DOĞUM SONRASI MEMELERİNDE SARKMA , BOŞALMA OLUŞAN KİŞİLER DE DAHA İYİ BİR GÖRÜNTÜYE KAVUŞABİLMEK İÇİN MEME ESTETİĞİNE ADAYDIRLAR.

2) En çok tercih edilen meme ameliyatı hangisidir?

GENÇLERDE MEME BÜYÜTME EN ÇOK TERCİH EDİLEN AAMELİYATTIR. BU YAŞ GURUBUNDA GELİŞİMSEL OLARAK AŞIRI BÜYÜMÜŞ MEME MEVCUT İSE MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI DA YAPILABİLİR.
DOĞUM YAPMIŞ VEYA ÇOK KİLO ALIP VERMİŞ 30’LU 40’LI YAŞLARINDAKİ İNSANLARDA İSE MEME DİKLEŞTİRME, BÜYÜTME VEYA KÜÇÜLTME AMELİYATLARI YAPILABİLMEKTEDİR.
BİR DİĞER GURUP HASTAMIZ İSE, MEME KANSERİ NEDENİYLE MEMESİ ALINAN HASTALARDIR. BUNLARDA DA MEME ONARIMI YAPARAK YENİDEN MEMELERİNE KAVUŞMALARINI SAĞLAMAK MÜMKÜNDÜR.

3) Meme büyütme ameliyatlarında yenilik var mı?

MEME BÜYÜTME AMELİYATLARINDA KULLANILAN PROTEZLER SON YILLARDA AĞIRLIKLI OLARAK DAHA YOĞUN JEL İÇERECEK ŞEKİLDE TASRLANARAK DAHA SAĞLIKLI VE UZUN SÜRELİ SONUÇLARIN ALINMASI HEDEFLENMEKTEDİR. BENCE ASIL YENİLİK, SON YILLARDA KİŞİYE ÖZGÜ PLANLAMALAR YAPMAMIZI SAĞLAYAN ÖLÇME TEKNİKLERİNİN GELİŞMESİDİR. BU AMAÇLA KULLANDIĞIMIZ 3 BOYUTLU SİMULASYON VE GÖRÜNTÜ TEKNİKLERİ KARAR VERME SÜRECİNİ KOLAYLAŞTIRMIŞTIR.

4) Memenin büyüklüğüne nasıl karar veriliyor?

ŞÜPHESİZ MEME BÜYÜTME AMELİYATLARINDA EN ÖNEMLİ BELİRLEYİCİ KİŞİNİN KENDİSİDİR. NE İSTEDİĞİNİ VE BEKLENTİLERİNİ SORGULADIKTAN SONRA YAPTIĞIMIZ BAZI ÖLÇÜMLER İLE O KİŞİYE UYGULANABİLECEK SEÇENEKLERİ BİRLİKTE TARTIŞIYORUZ. VARSA LİMİTLERİ ANLAMALARINA YARDIMCI OLUYORUZ. HER MEME YAPISI İÇİN UYGUN SEÇENEKLERİ KARŞILIKLI KONUŞARAK VE 3 BOYUTLU SİMULASYON-GÖRÜNTÜLEME TEKNİKLERİ YARDIMI İLE BELİRLİYORUZ.

5) Protezleri belli aralıklarla değiştirmek gerekir mi?

ASLINDA PROTEZLER İÇERDİKLERİ SİLİKON MADDESİ VE YAPILARININ ÖZELLİKLERİ İLE DOĞADA BOZULMA SÜRELERİ ÇOK UZUN OLAN , HATTA İNSAN ÖMRÜYLE KIYASLANAMAYACAK KADAR UZUN MATERYALLER. O NEDENLE BELİRLİ BİR BOZULMA SÜRESİ İLE ŞU KADAR YILDA BİR DEĞİŞTİRİLMELERİ GEREKİR DİYEMEYİZ. GENELLİKLE DEĞŞİTİRİLME GEREKÇELERİ BİR KAÇ NEDENLE OLUYOR. TIBBİ AÇIDAN SIK KARŞILAŞILMASA DA KAPSÜL KONTRAKTÜRÜ DEDİĞİMİZ VE VÜCUDUN PROTEZE VERDİĞİ AŞIRI TEPKİ NEDENİYLE OLUŞAN VE DOĞAL OLMAYAN SERTLİK VE DEFORMİTELER NEDENİYLE DEĞİŞTİRMEK GEREKEBİLİYOR. TIBBİ AÇIDAN BAZEN MEMEDE SIVI TOPLANMASI , AŞIRI ŞİŞME BİR DİĞER DEĞİŞTİRME NEDENİ OLABİLİYOR. BUNLAR DIŞINDA DEĞİŞTİRME NEDENLERİ GENELLİKLE ESTETİK BEĞENİ İLE İGİLİ.BOYUTUNU DEĞŞİTİRMEK, KÜÇÜLTMEK, BÜYÜTMEK AMAÇLI VEYA ZAMAN İÇİNDE OLUŞAN DEFORMİTELER, SARKMALAR NEDENİYLE BİR AMELİYAT PLANLANIRSA O SIRADA DEĞİŞTİRİLEBİLİYOR.

6) Hamilelikte protezleri çıkarmak gerekir mi?

HAMİLELİKTE PROTEZ ÇIKARILMASI BİR KURAL DEĞİL. GENELLİKLE DİKKATLİ BİR HAMİLELİK VE HİJYEN KONUSUNDA ÖZEN İLE HAMİLELİK DÖNEMİ SORUNSUZ GEÇİRİLİYOR VE ÇOĞUNLUKLA SÜT VERİLEBİLİYOR. HAMİLELİK DÖNEMİNDE ÇOK KİLO ALMAMAYA DİKKAT ETMEKTE YARAR VAR.

7) Ameliyat öncesinde birtakım kontrollere gerek var mı?

RUTİN HAMİLELİK KONTROLLERİ DIŞINDA ÖZEL BİR KONTROL GEREKMİYOR. AŞIRI BÜYÜME , ŞİŞLİK, AĞRI OLUŞURSA BASİT ULTRASON MUAYENELERİ YAPILABİLİR. GEBELİK ULTRASON MUAYENESİ İÇİN BİR ENGEL TEŞKİL ETMİYOR.

8) Kimlere meme küçültme ameliyatı yapılır?

MEMELERİ BÜYÜK, ESTETİK AÇIDAN VE/VEYA GÜNLÜK HAYATTA YAŞAMI ZORLAŞTIRACAK KADAR SORUN YARATAN MEMELERDE KÜÇÜLTME AMELİYATLARI YAPABİLİYORUZ. BU HASTALARDA DURUŞ BOZUKLUKLARI, SIRT , BEL AĞRILARI, OMUZLARDA ASKI İZLERİ , MEME ALTINDA PİŞİK VE KIZARIKLIKLAR, ELBİSE, MAYO VE İÇ ÇAMAŞIRI SEÇİMİNDE ZORLUKLAR , SPOR YAPARKEN ZORLANMA GİBİ ÇOK SAYIDA SORUNDAN BİR VEYA BİRKAÇ TANESİ OLABİLİYOR. BU NEDENLE MEME KÜÇÜLTME AMELİYATLARI SADECENESTETİK DEĞİL AYNI ZAMANDA FONKSİYONEL AMELİYATLAR OLARAK DA DEĞERLENDİRİLEBİLİR.

9) Küçültme ameliyatı için yaş sınırı var mı?

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI İÇİN GENELLİKLE MEME GELİŞİMİNİN TAMAMLANMASI GEREKİYOR, O NEDENLE 20’Lİ YAŞLARIN ALTINDA GENELLİKLE UYGULANMIYOR. ANCAK VİRGİNAL HİPERTROFİ DENİLEN VE MEME DOKUSUNUN ÇOK ERKEN YAŞLARDA VE ANORMAL BÜYÜMESİNE YOL AÇAN BİR DURUMDA , AİLENİN RIZASI ALINARAK 18 YAŞININ ALTINDA BİLE MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI YAPMAK GERKEBİLİYOR. MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI İÇİN İLERİ YAŞLARLA İLGİLİ BİR SINIRLAMA İSE YOK. 80 YAŞINDA BİLE EĞER RAHATSIZLIK VERİYORSA MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI YAPILABİLİR. GENELLİKLE HASTALAR DOĞUM SONRASI YAŞ GURUBUNDA YOĞUNLAŞIYOR.

10) Meme dikleştirme nedir? Kimlere yapılır?

BAZEN MEME DOKUSU YETERLİ BÜYÜKLÜKTE ANCAK MEMENİN DURUŞU SARKIK OLABİLİYOR. BU DURUM EN ÇOK İKİ NEDENLE OLUŞABİLİYOR. YA ÇOK KİLO ALIP VERMEYE BAĞLI OLARAK MEME SARKIYOR , YA DA DOĞUM SONRASI BENZER BİR SORUNLA KARŞILAŞILIYOR. BU HASTALARDA MEME DOKUSU ŞEKİLLENDİRİLEREK SARKIKLIĞI GİDERMEK MÜMKÜN. ANCAK BAZEN MEME DOKUSU YETERLİ GİBİ GÖRÜNSE DE AMELİYAT SIRASINDA İYİ BİR ŞEKİL VERECEK KIVAMDA OLMAYABİLİYOR, VEYA ÜST KUTUP DOLGUNLUĞUNU YETERİNCE SAĞLAYAMAYABİLİYOR. BU DURUMDA, MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATINA DESTEK SAĞLAMAK AMACIYLA BİR SİLİKON PROTEZ EKLEMEK GEREKEBİLİYOR.