elmacik-dolgu-kemigi

Elmacık Kemiği Dolgusunun Etkisi Ne Zaman Geçer?

22 Aralık 2015

Elmacık kemiğinin dolgunluğu bir ölçüye kadar gençlik ve dengeli bir yüzün ifadesidir. Oji hattı denilen profil çizgisinde, elmacık kemiği bölgesinin belirgin ve konveks olması, altında ise konkav bir hatla devam etmesi daha genç ve diri bir görüntünün işaretidir.

İlerleyen yaşlarda, yanak ve dudağa doğru yığılan doku elmacık kemiği üzerindeki dolgunluğun kaybına yol açar ve yüz yassılaşır. Bu nedenle, elmacık kemiğinin dolgunlaştırılması için çeşitli ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler uygulanır. Bunların en yaygın olanları Hyalunorik asit, hidroksiapatit ve yağ enjeksiyonları ile yapılan işlemlerdir.

Ofis şartlarında, Hyalunorik asit (HA) en sık uygulanan dolgu maddesidir. Pratik ve etkindir. Daha yoğun içerikli HA dolguları (Volift, Voluma gibi) uygulandığında etkisi 10-12 ay kadar surer.

İlgili konu: Yanak İnceltme Nasıl Yapılır, Kimler Yaptırmalı?

Ofis şartlarında uygulanabilen Hidroksiapatit (Radiesse) kemikte bulunan bir maddenin enjeksiyon halidir. Bu dolgu, derine uygulanan ve enjeksiyonu biraz daha zor olmakla birlikte etkisi daha belirgin ve etki süresi 2-2,5 yıl kadardır. Bazen kızarıklık ve ağrı gibi geç dönem reaksiyonları görülebilir.

Bir diğer uygulama ise, vücudun bir yerinden alınan yağ dokusunun elmacık kemiği bölgesine enjeksiyonudur. Küçük olsa da, bir cerrahi müdahaledir, lokal anestezi altında uygulanabilir. Bu teknik, en etkin ve etki süresi en uzun tekniktir. Enjekte edilen yağın bir bölümünün bir aşı gibi o bölgede tutunması ve etkisini hep sürdürmesi beklenir. Zaman içinde etki azalırsa işlemler tekrarlanabilecek işlemlerdir.