dudak-tumorleri-tedavisi

Dudak Dolgunlaştırma Yöntemleri

02 Şubat 2016

Dudağın dolgunlaştırılması için volümünün arttırılması gerekir. Bunu sağlayacak maddenin doğal olması, vücuda bir zarar vermemesi ve bir reaksiyona yol açmaması, ağrı yapmaması ve bakıldığında da doğal durması istenir. Geçici olsa da bunu sağlayan en pratik madde; hyalunorik asittir (HA).

HA hem volüm arttırıcı olarak hem de dudak konturlarını şekillendirmede başarıyla kullanılabilir. Uygulama basittir, dudak bir kremle uyuşturulur ve enjeksiyon yapılır. Bazen ilk birkaç gün, şişlik ve morluk oluşabilir. Hızlıca toparlar.

İlgili konu: Kimler Dudak Estetiği Yaptırmalı?

Dudağa HA uygulaması pratik ve etkin olmasına karşın geçicidir. Etki 6-10 ay arasındadır ve tekrarı gerekir. Daha uzun etkili enjeksiyon ajanları genellikle reaksiyona yol açarlar ve görünümleri de dikkati çekecek kadar doğallıktan uzaktır. Poliamid denilen ve vücutla çok uyumlu olmayan bu maddelerin bazen oluşturduğu sorunları cerrahi yolla bile gidermek çok zordur.

Dudağın belirginleştirilmesinde yağ enjeksiyonları da sıkça denenmiştir, ancak başarı oranı çok düşüktür. Genellikle sonuçları öngörülemez ve bazen düzensizlik oluşabilir. Bu nedenle, yağ enjeksiyonları dudak şekillendirmede çok öncelikli olarak değerlendirmemekteyiz.

Dudağa yerleştirmek üzere tasarlanmış silikon veya süngersi maddeler zaman zaman çok popularize edilse de bunların doğal olmayan sonuçları ve bir süre sonra sorun çıkarmaları nedeniyle yaygın kullanımları yoktur.

Özetle, dudak dolgunlaştırılmasında, cerrahi yöntemler dışında en etkili yöntem HA uygulamalarıdır.