endoskopik yüz germe

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatını Kimler Olmalı?

28 Şubat 2016

Endoskopik yüz germe ameliyatının gerçekten etkili olduğu iki alan vardır. Bunlardan ilki alın ve kaş bölgesidir. Saçlı deride yapılan küçük kesiler ile alın tümüyle serbestleştirilir, kaşlar yükseltilebilir ve kaş ortasındaki kaslar zayıflatılarak kaş arası ve alın çizgileri azaltılır. Büyük kesiler olmadan ameliyatın gerçekleştirilmesi hem iyileşme sürecini hızlandırır, hem de uzun dönemde önemli bir iz kalmamasına yol açar.

İlgili konu: Thermage Radyo Dalgaları ile Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Hakkında

Endoskopik yüz germe ameliyatlarının etkili olduğu ikinci alan ise orta yüz bölgesidir. Klasik yüz germe ameliyatlarında, kulak önünden yapılan kesi ile orta yüz bölgesinin sarkıklığının giderilmesi çok özel tekniklerle mümkündür, ancak endoskopik girişim bu alanda önemli avantajlar sunabilir. Saçlı deri bölgesinden veya alt göz kapağından girilerek orta yüz bölgesi dokuları serbestleştirilir ve dikey yönde askılanır. Bu işlem son derece etkindir ve yıllar içinde yanak dokusunda dudağa doğru oluşan yığılmayı giderir, gençlik hatlarının oluşmasına yol açar.

Endoskopik yüz germe ameliyatı nispeten daha genç hastalara uygulanabilecek bir tekniktir. Alt yüz ve boyun bölgesinin gerilmesinde pek yeri yoktur. Deri ve bağ dokusunun fazla bölümünün çıkarılması endoskopik ameliyatlarda mümkün değildir. Bazen her iki tekniğin birleştirilmesi gerekebilir.