kalın burun derisi estetik ameliyatı

Burun Ameliyatı Sonrası Hissizlik Normal midir, Ne Kadar Sürer?

04 Mayıs 2016

Burun ameliyatı sonrasında, tüm ameliyatlarda olduğu gibi özellikle ilk günlerde ameliyat alanında şişlik, hissizlik, baskı, ağırlık hissi oluşabilir. İlk 48 saat belirgindir ve giderek azalır. Ödem geriler, ağrılar azalır ve hissizlik, ağırlık hissi giderek kaybolur.

Bazı ameliyatlarda özellikle kesi bölgelerinde, bazı duyu sinirleri etkilenmişse hissizlik daha uzun sürebilir, hatta kalıcı bile olabilir. Örneğin, karında yapılan sezaryen kesisi veya karın germe ameliyatları kaçınılmaz olarak, alt karın bölgesinde bazı duyu sinirlerine hasar verir ve bu da uzun sureli veya kalıcı uyuşukluğa yol açabilir.

İlgili konu: Burun Ameliyatı Sonrası Kaş Arası Ödem ya da Şişlik Normal mi?

Peki burun estetik ameliyatlarında durum nedir? Bilindiği gibi ameliyatın tümüyle burun içinden gerçekleştirildiği ameliyata kapalı teknik, burun delikleri arasındaki deriden kesiyle yapılan ameliyatlara açık teknik adı verilmektedir. Kapalı teknikte, eğer yumuşak doku ve sinirler gerektiği gibi korunabilmişse erken dönemde oluşan uyuşukluk, hızlı bir şekilde kaybolur ve kalıcı bir hissizlik olmayabilir.

Açık teknikte ise, burun delikleri arasındaki deriyi keserek yapılan ameliyatta; özellikle burun ucundaki duyu sinirinin etkilenmesi neredeyse kaçınılmazdır ve burun ucunda aylarca süren bir uyuşukluk, keçeleşme hissi olur. Bu his, hastaların çok büyük bir bölümünde, sinir uçlarının kendilerini onarmaları ile zaman içinde çok azalır veya tamamen geçer.

İyileşme süreci içinde, burun ucunda zaman zaman yanma veya batma hissi de oluşabilir. Bu hisler genellikle gündelik hayatı etkileyecek düzeyde değildirler ve yaklaşık bir yıllık bir süre içinde tamamen düzelirler.