yanak inceltme

Elmacık Kemiği İmplantı ve Dolgusu Hakkında

30 Mayıs 2016

Yüzde gençlik bulguları arasında derinin parlaklığı, canlılığı dışında elmacık kemikleri üzerinde dolgunluk ve yanağa doğru bir düzlük olması sayılabilir. Yüzün yaşlanmasına bakıldığında, elmacık kemikleri üzerindeki volümün zaman içinde azaldığı ve yanağın çene hattına doğru dolgunluğunun artması ve yüzün kareleşmesi görülür.

Bu nedenle, elmacık kemiği üzerinin dolgunlaştırılması gençleştirme işlemleri arasında sayılır. Ancak, bu noktada aşırıya kaçılması doğal olmayan, hatta çirkin sayılacak sonuçlar yaratabilir.

İlgili konu: Çökük Yanaklar İçin Estetik Ameliyat ve Uygulamalar

Elmacık kemiğinin çok yetersiz olduğu durumlarda, bu bölge için dizayn edilmiş protezler kullanılır. Bunlar silikon veya doku ile uyumlu farklı malzemelerden hazırlanabilirler. Ağız içi veya göz kenarından girilerek bu protezler yerleştirilebilir. Farklı tip ve boyutlardan uygun olanı seçmek için simulasyon programları kullanılabilir.

Protez gerektirmeyen veya hastanın protezi kabul etmediği durumlarda, başta yağ enjeksiyonları olmak üzere HA dolguları veya hidroksi apatit kullanılabilir. Enjeksiyon tarzındaki bu uygulamalarla hastane yatışı gerekmeden işlem yapılabilir ve zaman zaman yinelenmeleri gerekebilir.