mikrorinoplasti nedir

Mikrorinoplasti Nedir, Kimlere Uygulanır?

17 Haziran 2016

Klasik burun estetiği ameliyatının adı rinoplastidir. Giderek rafine olan, gelişmiş aletlerle daha iyi sonuçlar alınan rinoplasti tekniklerine farklı farklı isimler verilebilir. Mikrorinoplasti, osteotomisiz (kırmadan) rinoplasti, minirinoplasti gibi.

Mikrorinoplastide mikrocerrahiden esinlenerek, daha ince cerrahi aletler kullanarak yaptığımız burun estetiği tarif edilmektedir. Temel olarak yapılan işlemlerde ciddi bir fark olmasa da daha zarif aletlerin kullanılması ile daha temiz bir cerrahi gerçekleştirilebilmekte, daha iyi sonuçlar alınırken, iyileşme süreci de daha sorunsuz devam edebilmektedir.

İlgili konu: Dikişsiz Burun Ameliyatı Hakkında

Mikrorinoplastinin temelinde anatomide saptanan bazı ayrıntıların ortaya konması (bu konuda benim de literature girmiş bulgularım ve yayınlarım vardır) ve bu ince anatomiye yaklaşımı kolaylaştıran cerrahi aletlerdeki gelişmelerin büyük payı vardır.

Yıllar içinde, burun ameliyatları kemik ve kıkırdakların kabaca küçültüldüğü bir ameliyat olmaktan çıkmış, ince detayların çok önemli olduğu bir denge ameliyatına dönüşmüştür.

Mikrorinoplasti rinoplastide ulaşılan bir incelik düzeyidir. Ancak tanıtım amacıyla kullanımı o denli abartılmıştır ki, çoğu zaman ne olduğu anlaşılamamakta ve burun estetiğinde mikro değişiklikler yapılması olarak algılanabilmektedir. Aslında, mikrorinoplasti teknikleri ile burun estetiğinde makro (büyük) değişiklikler yapmak mümkündür.