burun-deliklerini-kucultme

Burunda Kemer Varsa Nasıl Bir Estetik Ameliyat Yapılır?

29 Temmuz 2016

Burun sırtında kemer olarak adlandırılan çıkıntı belirgin olduğunda, başta genç kızlar olmak üzere bazı kişiler rahatsızlık yaşayabilir. Kemerin giderilmesi için plastik cerrahlara başvuranların sayısı oldukça fazladır. Zaman zaman sadece burun sırtındaki kemerin düzeltilmesi ve bunun dışında bir değişiklik istemediğini belirterek başvuran hastalarımız olabilmektedir. Genellikle, burun sırtı değiştiğinde burun ucu ile ilgili değişikler de planlamak gerekebilmektedir. Bunu muayeneyi takiben simulasyon çalışmaları ile en iyi şekilde anlatmak gerekir.

Burun sırtındaki kemer hem kıkırdak hem de kemikten oluşmuş bir yapıdır. Bazen kemik bölüm daha hakim, çoğu zaman kıkırdak bölüm daha belirgindir. Değişiklikler yapılırken, kemerin giderilmesi için planlamalar yapılır, ne ölçüde alınacağına karar verilir. Gerekirse burnun diğer komponentlerindeki planlamalar (varsa eğrilik, genişlik vs) gözden geçirilir.

İlgili konu: İdeal Burun Estetiği Nedir?

Son yıllarda, kemerin alınmasında hangi tekniklerin kullanılacağına ait tartışmalar yoğunlaşmıştır. Törpü, keski ve elektrikli, ultrasonik cihazlar ile yapılan farklı işlemler arasında, teknolojideki gelişmelere paralel olarak cerrahi enstrümanlardaki ilerlemelerin daha ince ve net işlemler yapılmasına izin verdiği söylenebilir.

Burun sırtındaki kemer, burnun görünümünde dikkati çeken bir bölgedir. Ameliyat sonrası en çok dikkat edilen alanlardan biridir. Çıkıntılı olması kadar aşırı çökük olması da istenmez. Kemer bölgesindeki değişikliklerin nasıl olması gerektiği, beklentilerinizin ne olduğu ameliyat öncesi dönemde ayrıntıları ile ele alınmalıdır.