doktor seçimi

Becerileriniz ile İlgili Ne Kadar Dürüstsünüz?

09 Ekim 2016

Her alanda neyi ne kadar yapabildiğimiz ile ilgili öncelikle kendimize karşı samimi olmamız gerekir. Bu konu, tıp uygulamalarında daha da önemlidir. Size başvuran bir hastada, kendi beceri ve deneyimleriniz tedaviyi üstlenmek için yeterli mi? Yoksa hastayı daha deneyimli olduğunu bildiğiniz birine yönlendirmeniz daha doğru olur mu?

Bu kritik soruya verilebilecek en iyi cevaplardan biri şu olmalı; hastanın sizden istediği tedaviye veya ameliyata çok sevdiğiniz birisi ihtiyaç duyuyorsa ne yaparsınız? Onu tedavi eder misiniz? Yönlendirir misiniz?

İlgili konu: Estetik Ameliyat Öncesi Doğru Doktor Nasıl Seçilir?

Bir diğer kritik test şu olabilir mi? Yapacağınız ameliyattan bir gece önce rahat uyuyabiliyor musunuz? Eğer, uyuyamıyor ve huzursuz bir gece geçiriyorsanız, o işlem için biraz daha eğitime ihtiyacınız olabilir.

Acil durumlarda bu konuya yaklaşım biraz daha farklı ele alınabilir. Hastayı bir başka yere transfer etmek sorun yaratacaksa daha aktif davranmak gerekebilir.

En önemli konu, hastaya karşı dürüst olmak. Soru sorduğunda, samimiyetle doğru cevabı vermek. O konudaki deneyiminiz ve beceriniz hakkında bilgiyi paylaşmak.