hamilelik-catlaklari-icin-estetik

Meme Ameliyatını Doğumdan Önce ve Sonra Yaptırma Arasındaki Farklar

14 Kasım 2016

Meme ameliyatı için başvuran doğurgan çağdaki kişilere sorduğum en temel sorulardan biri, 1-2 yıl içinde planlı bir gebelik fikri olup olmadığıdır. Yakın bir gelecekte gebelik planı varsa, çok net olarak önce gebeliğin gerçekleşmesini, daha sonra meme ameliyatının yapılmasının daha doğru olacağını belirtirim.

Peki neden?

Gebelik, kişide önemli metabolik ve hormonal değişikliklere yol açan, memede ise büyüme, süt bezlerinde genişleme ile beliren bir süreçtir. Kişiden kişiye değişmek ile birlikte meme büyür, dolgunlaşır, gerilir.

İlgili konu: Meme Dikleştirme (Mastopeksi) Ameliyatları

Meme estetik ameliyatlarından kısa bir süre sonra hamile kalmak, iyileşmekte olan memede olumsuzluklar yaratabilir. Gebelikle oluşan büyüme aşırı olursa meme estetiği ile elde edilen sonuç bozulabilir. Gebeliğin tamamlanması ile birlikte süt verme işlevi bu durumu daha da karmaşık hale getirebilir. Tüm bu faktörlerin etkisi ile kişinin yeniden bir meme estetiği yaptırması gerekebilir.

Bu yüzden planlı bir gebelik durumunda, önce gebeliğin gerçekleşmesi, süt verme işleminden birkaç ay geçtikten sonra meme estetiğinin planlanması daha sağlıklı olan yoldur.