kalici-makyaj

Estetik Ameliyatlarda Risk ve Yararların Kıyaslanması

14 Şubat 2017

Bir cerraha en çok sorulan sorulardan birisi, yapılacak ameliyatın riskleri ve yararlarıdır. Bir ameliyat, fayda sağlamak için yapılır. Tıbbi nedenlerle yapılan ameliyatlarda, hastaya ameliyatsız bir tedavi varsa önce o önerilir. Başka çare yoksa ameliyat ön planda tutulur.

Estetik ameliyatların önemli bir bölümünde, tıbbi bir zorunluluktan söz edemeyiz. Hasta daha iyi bir görünüm ya da yüzünde, vücudunda oransız, düzensiz, çirkin görünen bir durum için ameliyat ister. Plastik cerrahlar ise bu işlemleri en güvenli nasıl yapabileceklerini, riskleri nasıl en aza indirebileceklerini planlar ve hastalarına en uygun tedavi planını yaparlar.

İlgili konu: Estetik Ameliyat Öncesi Doğru Doktor Nasıl Seçilir?

İşte bu noktada, bilimsel ve etik yaklaşım, daha önceden elde edilen bilgi ve bulgularla, hastayı en iyi şekilde informe etmek, risk ve yararları anlatmaktır.

Bir ameliyatın risksiz olması söz konusu değildir. Bir cerrahi işlem yapılıyorsa, az veya çok, bazı riskler mevcuttur. Bunlar, basit enfeksiyonlardan, kanamalara ve yara iyileşmesinde sorunlara kadar geniş bir spektrumda yer alabilirler. Önemli olan bu risklerin kabul edilir oranlarda olması, bir diğer deyişle nadir olması ve hastanın elde edeceği yararlar için bu risklerin göze alınabilmesidir.

Özetle, hepimize gerekli olan gerçek bilgidir. Bu bilgiye sahip olan kişi, kararlarını daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde verebilir.