estetik ameliyat hastane

Plastik Cerrah Başka Bir Şeydir, Estetisyen Başka Bir Şey

22 Şubat 2017

Son yıllarda giderek daha çok insan, estetik uygulamalarla ilgili konuşurken estetisyen sözcüğünü kullanmaya başladı. Önceleri basit bir karışıklık olarak düşündüğüm bu konu, giderek yerleşti, daha çok rastlamaya başladım ve açıklığa kavuşturulması gereken bir sorun olarak karşımıza çıktı.

Günümüzde, ameliyatlı veya ameliyatsız birçok estetik girişimin, bunların yanı sıra bakım ve güzelliğe dönük uygulamaların arttığını ve yaygınlaştığını görüyoruz. Bu alanda hizmet edenlerin de doğal olarak çok geniş bir çerçeveye yayıldığını belirtmeliyiz. Basit cilt bakımları, makyajlar, doğal veya ileri teknoloji kullanılan krem ve güzellik, bakım ürünlerinin kullanımı, cihazla yapılan basitten karmaşığa uzanan yüzlerce uygulama; sosyal medyayı da içine alan yoğun bir reklam ve tanıtım ortamı içinde uygulayıcılar ile müşterileri buluşturuyor. Bu alanda kolaycı bir yaklaşım ile herkesi estetisyen olarak tanımlamak beraberinde birçok karışıklığa yol açmaktadır.

İlgili konu: Liposuction Ameliyatında Doktor Seçimi: Hangi Doktor?

Plastik Cerrahi Uzmanlığı, Tıp Fakültesi eğitimi sonrası uzun bir ihtisas eğitimi ile gerçekleşen bir tıp dalıdır. Estetisyenlik ise, tıp eğitimi gerektirmeyen bir meslek eğitimidir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği, belli bir sürede planlanan müfredata göre gerçekleşen bir programdır. Bu programa katılmadan dahi kendini estetisyen olarak tanıtanlar vardır. O nedenle, bir uygulama yaptırmadan önce bir estetisyenin sertifikasını görmek istemek akıllıca bir davranış olur.

Özetle, Plastik Cerrahi Uzmanlığı, Estetisyenlik değildir. Tıp fakültesi eğitimini tamamladıktan sonra yapılan bir uzmanlıktır.