san francisco estetik

San Francisco Deneyimi

19 Mart 2017

3-4 gündür San Francisco’da bir klinik ziyareti yapıyorum. Şehir Amerika’nın birçok diğer şehrinden farklı olarak hareketli bir merkeze sahip. Sokaklarında dolaşırken ılıman iklimin de sayesinde ferah, özgür ve canlı bir şehir izlenimi ediniyor insan.

Bir diğer dikkati çeken nokta ise çok sayıda sanat galerisine sahip olması. Özellikle, çağdaş sanat ürünlerinin yer aldığı sergi ve galeriler görmeye değer. İnsanda yine özgür ve yaratıcı bir şehirde bulunduğu hissi yaratıyor.

İlgili konu: Türk Plastik Cerrahların Gelirlerinin Amerika’dakilerle Kıyaslanması

Gözlem yaptığım klinik aslında, çok iyi organize edilmiş, minimalist, işe ve hedefe odaklanmış bir Plastik Cerrahi kliniği. Ortada fazladan tek bir çöp, gereksiz tek bir eşya görmediğim, beyaz ve gözü yormayan bir klinik burası. Amerika’nın önemli estetik cerrahlarından birinin misafiri olarak klinik ve çalışma akışını gözledim.

Kültürler arasında önemli farklar var ve bu tür seyahatlerde bunu fazlasıyla görmek mümkün. Bazı ülkelerde daha sıcak bir atmosfer ve bazen bunaltacak kadar aşırı bir ilgi size karşılarken, bazı yerlerde mükemmel bir makine düzenine şahit alıyorsunuz. Aslında, dünyanın globalleşmeye rağmen en önemli zenginliği bu değil mi? Farklılıklarımız ile bir arada olabilmek ve birbirimize yaşam hakkı tanımak.