botoks ve migren tedavisi

Botoxun Önemli Bir Yararı: Migren Tedavisi

06 Nisan 2017

Migren baş ağrıları, sosyoekonomik problemlere de yol açan önemli bir hastalıktır. Migrenin başlamasından farklı tetik noktalarındaki sinirlerin irite olması sorumlu tutulur. Yapılan çalışmalarla, botoxun migren tedavisinde geçerli bir yöntem olduğu gösterilmiştir. Bunun sonucunda da FDA olarak adlandırılan Amerikan Gıda ve İlaç Birliği, botox enjeksiyonlarını migren tedavisi için onaylamıştır.

Botoxun migren için kullanımında, sinir liflerinin bulunarak enjeksiyon yapılmasına kıyasla, son zamanlarda geniş kas gruplarını içerecek ve ağrının olduğu alanları kapsayacak enjeksiyon teknikleri üzerinde durulmaktadır.

İlgili konu: Botoksun Son Yıllarda Kullanıldığı Alanlar

Migren kadınların %18’ini, erkeklerin ise %6’sını tutan bir rahatsızlıktır. Migrene yol açan sinirlerin dekompresyonu ile yapılan cerrahi uygulamalardan edinilen anatomik bilgilerin botox enjeksiyonlarında kullanılmasının sorunu tam olarak çözememesi üzerine, bu sinirlere ek olarak ilgili kasları içine alan, hatta ağrı alanlarını da kapsayan enjeksiyonlar yapılmaya başlanmış ve daha etkili sonuçlar alınmıştır.

Son çalışma, öncelikle bir nöroloji kliniğinde migrenin süresi, yoğunluğu ve klasik tedavi yöntemlerine cevap vermediğinin not edilmesinden sonra plastik cerrahi kliniğince, birkaç haftalık aralıklarla sinir, kas ve ağrı alanlarına botox enjeksiyonlarının yapılmasına yoğunlaşmış olup, sonuçlar oldukça başarılıdır.