estetik ameliyat ile cinsiyet değişikliği

Cinsiyet Değişikliği Ameliyatlarındaki Artış

30 Mayıs 2017

Amerikan Plastik Cerrahi Derneği’nin verileri 2016 yılında, Amerika’da cinsiyet değişikliği ameliyatlarında %23 düzeyinde bir artışı gösterdi. Bu, yaklaşık bir yılda 2300 cinsiyet değişikliği anlamına geliyor. Bu ameliyatlar sadece cinsiyet organı ameliyatları ile sınırlı değil. Yüz, vücut ve göğüste yapılan ameliyatlar da bu çerçeve içinde ele alınıyor.

Bu ameliyat ve uygulamalar aynı zamanda farklı disiplinlerden doktorların bir arada çalışmasını gerektiriyor. Hormon tedavileri, ürolojik girişimler, psikolojik destek tedavileri branşlar arası işbirliği ile sağlanıyor.

İlgili konu: Rekonstrüktif Cerrahi Nedir, Neleri Kapsar?

Bu artışın nedenleri arasında, önceleri cinsiyet değiştirmek isteyen bireylere yönelen ayrımcı tutum ve şiddetin giderek daha büyük kesimlerce kabule yöneldiği, bazı uygulamaları sigorta şirketlerinin kapsam içine aldığı söylenebilir.

Psikiyatristlerin önemle üstünde durduğu bir nokta; cinsiyet değişimi sürecinde olan kişilere, arkadaşlarının, tanıdıklarının cinsel organları ile ilgili bir ameliyat geçirip geçirmediklerini sormamalarının daha doğru olduğu. Bunu, bir topluluk içinde herhangi birine “senin cinsel organının görünümü nasıl” diye sormaktan bir farkı olmadığı ve bunun kişinin doktoru veya romantik bir ilişki içindeki biri olmadıkça sorulamayacağı vurgulanıyor.

Farklı bir cinsiyeti yaşamak olarak adlandırılan ve “transgender” olarak adlandırılan durumun çok daha kapsamlı bir konu olduğu, sadece cinsel organ değişikliği ile sınırlı olmadığı, bazı kişilerin bu ameliyatı çok gerekli görürken bazıları için hiç önemli olmadığı belirtiliyor.