meme dikleştirme ve küçültme

Meme Dikleştirme ve Küçültme Ameliyatları Kimler İçin Uygundur?

14 Ağustos 2018

Meme dikleştirme ve meme küçültme ameliyatları benzer gibi görünen ancak aslında birbirinden farklı ameliyatlardır. Meme küçültme ameliyatları, memenin ileri derecede büyük olduğu durumlarda bir çözüm olarak uygulanır.

Memenin büyüklüğü sadece estetik bir sorun olmaktan başka, günlük hayatı etkileyen ve kişinin hareketlerini kısıtlayan, giyim kuşam ve sportif aktiviteler açısından sorunlara yol açan, bazen omurga ile sırt ağrılarına yol açabilen, ileri yaşlarda ise meme altında pişiklere sebep olan tıbbi bir sorundur. Bu sorunlara sahip ergin kadınlarda, hangi yaşta olurlarsa olsunlar meme küçültme ameliyatı yapılabilir.

İlgili konu: Yara İzi Olmadan Meme Ameliyatı Mümkün müdür?

17-18 yaşlarında bile, virginal büyüme olarak adlandırılan ve nadir görünen durumlarda meme küçültme ameliyatı yapılabilirken, genellikle erken yaşlarda ameliyatlardan kaçınılır. Gebelik ve doğum sonrası beklenir. Ancak, şikayetleri çok olan gençlerde ayrıntılı bir bilgilendirmeden sonra cerrahi uygulanabilir.

Meme küçültme ameliyatı uygulanan hastaların büyük bölümü, doğum sonrası dönemde başvurur.

Meme dikleştirme ameliyatı ise tümüyle estetik bir sorundur. Memesinin boyutlarından memnun olan ancak sarkıklığından şikayetçi olan ergin kadınlarda talep edilen bir ameliyattır ve sarkmanın derecesine göre farklı cerrahi uygulamalar yapılır.

Şeker, tansiyon gibi kronik hastalıkları olanlarda, hastalık kontrol altında ise meme küçültme ve dikleştirme ameliyatları rahatlıkla uygulanabilir.