kontrolsuz estetik

Kontrolsüz Estetik, Estetik Değildir!

05 Kasım 2018

Son zamanlarda muayenelerim sırasında dikkatimi çeken önemli konulardan bir tanesi, gereksiz talepleri ele alma biçimim oldu. Aşırı büyütülmek istenen dudaklar, çok küçültülmüş burunlar, kişinin beden yapısına uymayacak göğüs ölçüleri gibi talepleri uygun görmediğimi söyleyip çekilirken artık hastaları biraz daha ayrıntılı bilgilendirmeye ve bu uygulamaları neden doğru bulmadığımı anlatmaya çalışıyorum.

Estetik cerrahinin en temel kurallarından biri uyum. Yüzün kendi içinde uyumu, vücudun bölümlerinin birbirleri ile uyumu bizim kararlarımızda çok önemli bir yere sahip. Kişinin bu oranları gözetmeden ve aşırı sayılabilecek işlemleri yaptırması, zaman zaman rastladığımız ve çok dikkati çeken sorunlara yol açabiliyor.

İlgili konu: Estetik Ameliyatından Memnun Olmayanlar Ne Yapmalı?

“Aşırı olsa da yaptırırım, sonucu beğenmezsem düzeltiriz” tarzında bir yaklaşım da, ne yazık ki her zaman mümkün olmuyor. Bazı işlemleri geriye çevirmek mümkün olmayabiliyor veya geriye çevirmeye çalışırken ilave sorunlara yol açılabiliyor.

Bu nedenle, siz siz olun, plastik cerrahınız sizi uyarıyorsa dediklerini dikkatle dinleyin. Çok sayıda benzer uygulamaları yapmış olmalarından kaynaklanan tecrübelerini dikkate alın ve unutmayın: Kontrolsüz estetik, estetik değildir.