prp cilt bakımı

PRP Cilt Bakımı İçin Ne Denli Faydalı?

28 Kasım 2018

PRP, kişinin kendi kanından hazırlanan trombositten zengin plazmanın yüze enjeksiyonu ile ciltte canlanma ve iyileşmeler sağlamayı hedefleyen ve giderek yaygınlaşan bir teknik. Genellikle 3 haftada bir, 2-3 seans olarak uygulanan bu tekniğin yararlarını araştırmak üzere Chicago’da bir araştırma yapıldı.

19 hastada yüzün bir yarısına PRP enjekte edilirken diğer yarısına ise serum salin enjekte edildi. İlginç bir şekilde, 2 bağımsız dermatolog değrlendirme sırasında bir fark göremezken, uygulama yapılan kişiler 6 ay sonra tedavi yapılan tarafı daha iyi olarak değerlendirdiler.

İlgili konu: Yüz Gençleştirme

Kızarıklık, hafif şişlik, morluk ve zaman zaman kaşıntıya rastlanmasıyla birlikte kısa bir süre sonra hiçbir yan etkiye rastlanmadı. Çin’de yapılan ayrı bir çalışma da PRP’nin dokunun yenilenmesi, kan damarlarının gelişmesi açısından faydalarını ortaya koydu.

Bu çalışmalar ile PRP’nin botox ve lazer tedavileri gibi zaman zaman, örneğin 6 ayda bir tekrarlanarak uygulanmasının yaşlanma süreci üzerine geciktirici bir etki sağlamasının mümkün olabileceğini söylemek mümkün.

İlave çalışmalar, PRP’nin hangi sıklıkla ve hangi metodlarla uygulanmasıyla daha etkin olabileceğini ortaya koyacaktır.