yüz nakli gelişmeler

Yüz Nakillerinde Son Gelişmeler

14 Aralık 2018

Yüz nakilleri önce bir hayalle başladı, uzun deneysel çalışmalarla geliştirildi ve sonunda gerçekleştirildi. Tüm dünyada bugüne kadar 40 civarında yüz nakli yapıldı. Tıp tarihinde çok önemli bir mihenk taşı olmakla birlikte, henüz ideal hale gelmiş bir uygulama değil.

Doku nakillerinde görülen bağışıklık sorunlarının çokluğu ve zorluğu, yüzün fonksiyon ve mimik kazanmasındaki yetersizlikler nedeniyle, yüz nakilleri hala emekleme çağında diyebiliriz.

İlgili konu: Yüz Gençleştirme

New York Üniversitesi’nde yapılan 3. yüz naklinde teknolojiden yararlanılarak yapılan bazı uygulamalar, yüz nakilleri açısından çok önemli katkı sağladı. Bir intihar girişimi nedeniyle yüzünün kemikler dahil olmak üzere büyük bir bölümünü kaybeden bir hastaya yapılan yüz nakli, alt ve üst çene kemiklerini, 32 dişi birlikte içerecek şekilde planlandı.

Gerek ameliyat öncesi, gerekse ameliyat sırasında 3 boyutlu simulasyon ve görüntüleme tekniklerinden yararlanılarak kemiklerin alıcı yüzle bütünleştirlmesinin mükemmel olması sağlandı. Teknolojinin ameliyat içinde planlama amacıyla kullanılabilmesi konusunda sağlanan imkanlar, yüz nakillerinde karşılaşılabilen önemli sorunların bir kısmını çözme konusunda yardımcı olabilecek. Alıcı ve verici arasında farklılıklardan kaynaklanan boyut uyuşmazlıklarının giderilmesinde 3 boyutlu teknolojilerin katkısı bu olguyla kanıtlanmış oldu.