akıllı telefon estetik ameliyat

Akıllı Telefonlarla Ameliyat Sonrası Takip Yapılabilir mi?

07 Ocak 2019

Akıllı telefonlar, yaşamımız içinde giderek daha çok kullandığımız, günlük hayatımızı değiştiren ve geliştiren araçlar haline geldi. Ameliyat öncesi, özellikle başka bir şehirde yaşayan ve bize danışmak isteyen hastalar akıllı telefonlarla resim yollayarak fikir alabiliyorlar. Ayrıca ameliyat ettiğimiz hastaların sonraki takiplerinde de akıllı telefonlar, çok yardımcı oluyor.

JAMA dergisinde yayınlanan bir çalışmada, yara yeri enfeksiyonlarının değerlendirilmesinde akıllı telefonların yararları irdelenmiş. 523 cerraha 512 hastanın yara yeri resimleri gösterilerek izlenimleri sorulmuş ve daha sonra bu hastalar kliniğe çağrılarak yara yerleri dikkatlice muayene edilmiştir.

İlgili konu: Estetik Ameliyat Öncesi Doğru Doktor Nasıl Seçilir?

Çalışma sonucunda, yara yeri resimlerinin cerrahın yarayı değerlendirmesine katkı sağladığı, varsa bir yara yeri enfeksiyonunun saptanmasına yardımcı olduğu, cerrahın tam bir doğrulukla olmasa da tanı koymakta işini kolaylaştırdığı görülmüştür.

Bu çalışmada sadece telefonla yollanan resimlerle yapılacak bir değerlendirmenin yetersiz kalabileceği belirtilmiş olmakla birlikte, akıllı telefonların giderek gelişen özellikleri ile günlük pratiğimize katkısı artacaktır.