cene-ucu-ameliyati

Çene Ucu Estetiğinde Yapılabilecek Operasyonlar

08 Aralık 2013

Diş kapanımında sorun olan ve hem dişlerin hem de çenenin konumunu tümüyle değiştiren Ortognathik ameliyatlarını ayrı bir konu olarak ele almak üzere, sadece çene ucunun estetiği ile ilgili yapılabilecekleri ele alabiliriz. Burada, çene ucunun yetersizliği daha çok karşımıza çıkıyor.

Çene ucunun yetersizliği hafifse, geçici dolgularla (Hyalunorik Asit, Hidroksiapatit) ile ofis şartlarında dolgu yapmak mümkün. Alternatif estetik cerrahi uygulaması olarak, vücuttan alınan yağ dokusunun çene ucunun büyütülmesinde kullanılması mümkün. Hızlı ve basit bir teknik olan yağ enjeksiyonları da çene estetiğinde doğal sonuçlar alınmasını da sağlıyor.

Çene ucunun çok yetersiz olduğu durumlarda, yağ enjeksiyonları yeterli olmayacaksa, Medpor ve Silikon çene ucu protezlerini tercih ediyoruz. Bunları farklı boy ve biçimlerde olan çeşitlerinden kişiye uygun olanını seçilerek ameliyatla çeneye yerleştiriyoruz.

Daha seyrek de olsa çene ucunun uzun ve iri olduğu durumlarda, çene ucunun kemik dokusunun kesilmesi veya törpülenmesi ile küçültülmesi de mümkün.