meme-asimetrisi-tedavisi

Meme Asimetrisi Nedir, Tedavisi Nasıl Olur?

22 Aralık 2013

Meme asimetrisi ana hatlarıyla, iki meme arasında boyut ve duruş farkı olmasıdır. Bazen bir meme ideal boyut ve ölçülerde iken diğeri küçük veya büyük olabilir. Bazı durumlarda ise asimetri, her iki memede de doğal veya idealden uzak bir görünüm varlığı ile gelişebilir.

Bir meme ideal ölçülerde, diğeri büyük veya küçük ise, sadece sorunlu olan memeye cerrahi girişim planlamak gerekir. İdeal olan memenin ölçüsü ve duruşu örnek alınarak diğer meme şekillendirilir. Küçükse, silikon meme protezleri veya yağ enjeksiyonları uygulanır. Büyükse, tek taraflı meme küçültme işlemi uygulanır.

Her iki memeye cerrahi işlem yapılacaksa, planlama çok daha fazla incelik gerektirir. Bir memenin daha az, diğerinin daha çok küçültülmesi, bir memenin büyütülmesi ve diğerinin küçültülmesi, bir memede dikleştirme operasyonu yapılırken diğerinin boyutunun dikleştirilen memeye benzetilmesi gibi farklı uygulamalar gerekebilir.

Tüm bu yönleri ile, meme asimetrileri, çok iyi muayene, planlama ve beklentilerinizin net olarak anlaşılması için sağlıklı bir görüşme gerektirir.