gogus-silikonu-yumusama-suresi

Meme Ameliyatı Sonrasında Göğüs Silikonu Yumuşama Süresi

20 Ocak 2014

Meme silikonu yaptığımız hastalardan en çok duyduğumuz soruların arasında göğsün ne zaman yumuşayacağı konusu da vardır. Bu sorunun cevabı; genellikle kişinin göğüs yapısına, kullanılan teknik ve proteze bağlı değişir.

Meme estetiğinde silikon çeşitlerine göz atacak olursak; ana hatları ile ince yüzeyli ve yoğunluğu daha az olan silikon jelle dolu protezler daha çabuk yumuşar. Ancak, son yıllarda, hem yüzeylerde, hem de silikon jelin içeriğinde daha yoğun silikonların kullanımı artmıştır. Bunun temel nedeni, bu tür protezlerle daha az kapsül sertleşmesi olduğuna inanılmasıdır. Bu protezlerde, ameliyattan sonra sertlik hissinin hem daha çok olması hem de daha uzun sürmesi beklenir.

Bir diğer önemli konu, silikonun yerleştirildiği doku planıdır. Kasın arkasına yerleştirildiği zaman, önüne yerleştirilmesine kıyasla yumuşama daha geç olur. Özellikle genç ve deri altı dokusunun ince olduğu hastalarda, kasın arkasını daha çok tercih etmekteyiz.

Meme için estetik cerrahide uygulamalardan kaynaklanan farklılıklar olmasına karşın, genellikle operasyondan sonraki ilk 6 haftada göğsün büyük oranda yumuşadığını söyleyebiliriz. Tam olarak, göğsün rahatlaması, doğal salınımına kavuşması ise yaklaşık 3 ayı bulmaktadır.

Bilinmesi gereken, erken dönemlerdeki sertliğin çoğu zaman beklenen bir durum olduğu, göğsün zaman geçtikçe yumuşaması gerektiği, giderek sertleşen bir göğsün varlığında mutlaka doktora başvurulmasının uygun olacağıdır.