kavitasyon-nedir-zararlari

Kavitasyon Nedir, Zararları Nelerdir?

20 Mart 2014

Vücutta yağlanma ile mücadelede, ameliyat dışı yöntemlere olan ilgi çok yüksektir. Lazer, RF, ultrason gibi farklı enerjiler bu amaçla kullanılmakta ve farklı modaliteler ve cihazlarla daha iyi sonuç elde etme çabası devam etmektedir.

Cihazlarla zayıflama teknikleri, ameliyatlarla elde edilen sonuçlara ulaşmaktan çok uzaktır. O nedenle, sınırlı alanlarda zayıflama amacıyla bu cihazların uygulanması tercih edilmeli, çok büyük değişiklikler beklenmemelidir.

Kavitasyon uygulaması, ultrason enerjisi kullanılarak yağları parçalama esasına dayanır. Parçalanan yağların vücuttan nasıl atılacağı konusu önemli bir sorundur. Parçalanan yağların metobolize edilmesi sırasında böbreklere ciddi bir yük biner. Yapılan çalışmalarda, kavitasyon ile yağ parçalanması sonrası kan yağlarında yükselme saptanmıştır.

Kavitasyon uygulaması, yaygın olarak kullanılmasına karşın uygulamalar ile ilgili yeterli bilimsel çalışma yoktur. Bu nedenle önerim, estetik cerrahi yöntemi olarak kavitasyon uygulamasının sadece küçük alanlar için kullanılmasıdır. Elde edilecek sonucun sınırlı olacağını bilmekte fayda vardır.