kas-arasi-dolgu-botox

Kaş Arası Dolgu ve Botox Tedavisi

02 Mayıs 2014

Kaş arasında belirgin çizgiler, kişiye sert bir ifade verir ve bu çizgiden kurtulmak için kaş estetiği için plastik cerrahlara başvuranların sayısı hiç de az değildir. Bu çizgiler genellikle iki türlü karşımıza çıkarlar.

İlki, dinamik çizgiler dediğimiz, sadece kişi mimik yaparken beliren ve sabit duruşta anlaşılmayan çizgiler. Bu durum hemen hemen her yaş gurubunda görülebilen, kimilerinde hafifçe, kimilerinde ise daha derin bir hat halinde dikkati çeken bir mimik çizgisidir. Çözümü sadece botox uygulaması ile mümkündür. Botox uygulamasından 2 hafta sonra, kişinin kaşlarını çatması durumunda bile, çizgi belirgin değildir.

Statik çizgi diye adlandırdığımız çizgiler ise kişinin kaşlarını çatmamasına ragmen kaş arasında belirgin olarak görülen çizgilerdir. Bu çizgiler genellikle dinamik çizgilerin uzun yıllar tekrarı ile oluşan ve yerleşen çizgilerdir. Bunların çözümü sadece botox ile mümkün olmaz. Botox uygulaması bu çizgileri azaltsa bile çizgi belirgindir ve daha kalıcı bir kaş ameliyatı çözümü için altlarının Hyalunorik asit gibi dolgularla doldurulması gerekir.

Kaş ortasındaki kalıcı çizgilerin giderilmesinde, botox ve dolgu tedavisi kullanılacaksa bunların aynı anda kullanılması mümkündür, ancak, önce botoxun yapılıp elde edilecek sonucun 2 hafta sonra değerlendirilmesi ve sonrasında kalan çizginin HA ile doldurulması da tercih edilebilir.