yuz-torpuleme

Yüz Törpüleme ve Yüzden Yağ Aldırma

04 Haziran 2014

Son yıllarda, zaman içinde yüzde oluşan yumuşak doku kayıpları ve hacim azalmaları ve bunların dolgular, yağ enjeksiyonları ile desteklenmesi konularına sıkça rastlanmasına rağmen yüzde hem kemik hem de yumuşak dokudaki fazlalıkların giderilmesi, azaltılması ve şekillendirilmesi ile ilgili bilgiler azınlıktadır.

Buna karşın, çene ucunun aşırı belirgin olması, elmacık kemiklerinde genetik nedenlerle fazlaca belirginlik veya yanak ve yüzde yağlı dokuda artış nedeniyle bize başvuran kişiler de vardır.

Burada doğru tedavi yaklaşımı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Temel yaklaşım, sorun neredeyse ona dönük bir plan oluşturulmasıdır. Kemikteki bir problem kemiğe dönük bir işlemle giderilmeli, yumuşak dokudaki bir fazlalık için yumuşak doku hedef alınmalıdır.

İlgili konu: Kaş Arası Dolgu ve Botox Tedavisi

Sınırlı fazlalıklarda çene ucu ve elmacık kemiğinin törpülenmesi mümkündür. Dışarıdan fark edilmeyecek kesiler ile girilerek kemikler törpülenebilir. Belirgin bir değişiklik sağlamak gerekiyorsa kemikleri keserek doku çıkarmak gerekebilir. Bunlar daha komplike girişimlerdir ve kemiğin kesildikten sonra sabitleştirilmesini gerektirebilirler.

Yumuşak dokudaki fazlalıklar için en etkili yöntem yağ dokusunun alınmasıdır. Kullanılan yöntem genellikle, vaser veya laser liposuction işlemidir.

Yanaktaki dolgunluğun giderilmesinde kullanılan bir diğer yöntem, ağız içinden bir kesi yaparak, doku aralığında mevcut bir yağ paketi olan Bişa yağ yastığını çıkartmaktır. Avurdun çökertilmesi olarak da adlandırılan bu işlem, uygun seçilmiş olgularda etkin bir yöntemdir.