estetik-ameliyat-sigara-alkol-kullanimi

Estetik Ameliyat Öncesi Sigara ve Alkol Kullanımı

05 Haziran 2014

Sigara ve alkolün genel sağlıkla ilgili sakıncaları konusunda çok sayıda makale ve çalışma vardır. Peki, sigara ve alkol kullanımı genel zararları dışında ayrıca estetik ameliyat öncesi ve sonrasında da ilave olumsuz sonuçlar doğurur mu?

Sigara ve alkolün uzun dönemli kullanımlarının dolaşım, sinir sistemi ve organlar üzerindeki etkisinin yanı sıra kullanıldıkları anda görülen akut etkileri de vardır.

Örneğin, sigara içildiği anda damarlar üzerinde büzücü bir etkiye sahiptir ve bu etkinin ameliyat sırasında kesilen ve onarılan dokular üzerinde iyileşmeyi azaltıcı bir etkisinden söz edilebilir. Özellikle uzun kesilere sahip karın estetiği ve meme ameliyatlarından sonra sigara içilmesinin ilk günlerde sınırlandırılması önemlidir. Aynı şekilde, yüz gençleştirme ve germe ameliyatlarında da ameliyattan sonra sigara içilmesi yara iyileşmesini geciktirmekte ve kötü izlere yol açabilmektedir.

İlgili konu: Kimler Burun Ameliyatı Olmalı?

Alkolün etkisi dozla çok ilintilidir. Ameliyat öncesi günlerde, aşırı alkol tüketilmesi, karaciğere binen yükü arttırmakta ve anestezi riskini yükseltmektedir. Her ne kadar son yıllarda kullanılan anestezi ilaçlarının karaciğere etkileri azaltılmış olsa da ameliyattan önceki günlerde aşırı alkol kullanımından kaçınmak doğru bir yaklaşım olur.

Son yıllarda ameliyatların planlanmasında, ameliyat ve anestezinin kişinin günlük ve sosyal hayatını en az etkileyecek şekilde planlanmasına özen gösterilse de alkol ve sigaranın genel olarak olumsuzluklarının bilinmesi ve ameliyat döneminde kullanımın sınırlandırılmasında büyük fayda vardır.