cene-asimetrisi-estetik-ameliyat

Çene Asimetrisi İçin Estetik Ameliyat

03 Temmuz 2014

Çenenin veya çene ucunun asimetrileri travmalar, tümörler veya doğumsal nedenlerle olabilir. Çenenin tümünün eğrilikleri ortodontik tedavi ve bunun peşi sıra ameliyatlar gerektirebilirken çene ucunun eğrilikleri doğrudan cerrahi veya dolgu uygulamaları ile düzeltilebilir.

Cerrahi olarak çene ucuna yapılabilecek düzeltmeler, çene ucunun törpülenmesinden bazı kemik bölümlerin kesilmesi ve yeniden birleştirilmesine kadar değişebilir. Nadiren, yağ veya HA dolguları ile çene estetiği yapılarak, çene ucunun sınırlı eğrilikleri düzeltilebilir.

İlgili konu: Çenede Kayma İçin Estetik Ameliyat

Bazen çene ucunun eğriliği, çenenin yetersizliği ile birlikte olabilir. Çene hem küçük hem de asimetriktir. Böyle bir durumda çene ucu protezlerinin kullanımı, asimetri dikkate alınmazsa özellikle sorunludur. Çene büyür ancak asimetri daha belirgin hale gelebilir.

Mutlaka, çene ucu protezinin uygulanmasında asimetri göz önüne alınarak ve düzeltilecek şekilde plan yapılmalıdır. Bu durum, ya kemikte yapılacak değişikliklerle ya da proteze verilecek şekillendirmelerle belirlenir.