estetik-ameliyat-sonrasi-yara-izi

Estetik Ameliyat Sonrası Geçmeyen Yara İzi

10 Temmuz 2014

Estetik ameliyatlar sonrası izlerin en az düzeyde dikkat çekmesi için yapılan çok şey vardır. Öncelikle, ameliyat kesileri çok dikkat çekmeyen yerlere yerleştirilir. Dikişler atılırken gergin olmamasına dikkat edilir. İşlem sonrası izleri daha çabuk yumuşatacak kremler kullanılır. Tüm bu uygulamalar, izleri tamamen yok etmek için değil -ki bu mümkün değildir- izlerin en az düzeyde dikkati çekmesi için yapılır.

Bu önlemlere rağmen, bazen izler istenildiği gibi olmaz. Bu noktada dikiş teknikleri, gerginlik gibi faktörlerin yanı sıra kişinin kendisine ait genetik faktörler de rol oynar. O nedenle, kişinin varsa daha önce geçirdiği ameliyatı sorgulanır. Amaç önceki ameliyata bağlı ize bakarak, kişinin iyileşme özelliklerini değerlendirmektir.

İlgili konu: Meme Küçültme Ameliyatında Yara İzi Ne Zaman Geçer?

Estetik ameliyat olduysanız ve oluşan izden memnun değilseniz, öncelikle en az 1 yıl geçmeden yeni bir girişim düşünmeyiniz. İzlerin olgunlaşması için geçmesi gereken süre en az 6 ay ile 1 yıldır.

Eğer iziniz aşırı gerginliğe bağlıysa ve yapılacak yeni bir girişim yeni bir gerginliğe yol açacaksa faydalı olmayacaktır; hatta izin daha da kötü olması söz konusu olabilir.

Her ameliyat bir ize yol açar. İzsiz bir kesi mümkün değildir. Önemli olan izin iyi bir yere gizlenebilmesi, az dikkat çekmesi ve zamanla daha iyiye gitmesidir.