yuz-gerdirme-estetik-ameliyati

Yüz Germe (Facelifting) Ameliyatını Kimler Yaptırmalı?

29 Temmuz 2014

Yüz germe ameliyatı çok genel bir başlıktır, aslında çok sayıda alt başlığa ayrılabilir. Alın ve göz çevresi estetiğinden, orta yüz, alt yüz ve boyun estetiği olmak üzere yüzün bölgeleri ayrı ayrı veya birlikte ele alınabilir.

Son yıllarda, yüze yaptığımız girişimler sadece germe değil de, üç boyutlu bir yaklaşım olduğu için yüz germe tabiri, giderek yerini yüz gençleştirmeye bırakmıştır. Yüz gençleştirme, yüzün deri ve deri altı yapılarından sarkan ve gevşeyen bölümlerinin gerilmesinin yanısıra, hacmi azalan alanların, şakak, elmacık kemiği ve çene ucu gibi volüm eksikliği görülen alanların volüm artışını sağlamak amacıyla, ilave yağ dokusu konulmanı içerir. Dokuların planlarının ideal hale getirilmesi için değişik cerrahi tekniklerden yararlanılır.

İlgili konu: Botoksun Etkisi Ne Kadar Sürer, Tekrar Ne Zaman Yapılmalı?

Yüz gerdirme estetik ameliyatını kimler yaptırmalıdır? Şüphesiz, böyle bir girişime gerek duyanlar, yüzünde daha genç ve diri bir görünüme kavuşmak isteyenler, muayeneleri yapıldıktan sonra kendileri için yapılan plana uygun bir yüz gençleştirme tekniği seçebilirler. İşlem için tam bir yaş sınırı söz konusu olmasa da, yüz gençleştirme ameliyatları 40’lı yaşlardan sonra düşünülebilecek ameliyatlardır. Yaş ilerledikçe ve sorunlar arttıkça, yapılacak işlemin de kapsamı artar ve kombine işlemlere gerekebilir.

Erken 40’lı yaşlarında, üst boyun ve alt yüz bölgesinde hafif bir germe işlemi ile sonuç alınabilirken, ileri yaşlarda göz kapakları ve alına cerrahi girişim dışında, yüzün cildini gençleştirecek dolgu, laser vb. yöntemler ana işlemlere eklemlenebilir.