guneslenirken-deri-cilt-kanseri

Güneşlenirken Cilt ve Deri Hastalıklarından Korunmak İçin Ne Yapmalı?

11 Ağustos 2014

Güneşlenmek başta kemikler olmak üzere vücudumuz için birçok yararlı etkiye sahiptir. Ancak, kontrolsüz ve aşırı güneşlenmenin deriye zararlarını gözardı etmemek gerekir.

Güneşin bilinen en önemli zararı deri kanserlerine yol açmasıdır. Açık tenlilerde, çocukluk yaşlarında, güneş yanığına maruz kalanların daha çok deri kanserine yakalandığı bilinmektedir.

Yüzün güneşe maruz kalan bölgeleri olan kulak, burun, dudak ve yanaklarda, çiftçiler ve denizcilerde (bu mesleklerin ortak özelliği güneş ve rüzgara diğer insanlara göre daha çok maruz kalmalarıdır) daha çok yassı hücreli ve basal hücreli deri kanserleri görülür.

İlgili konu: Yazın Estetik Ameliyat Olmak Doğru mu?

Erken dönemde tanı konulmayacak olursa, çok hızlı seyredebilen ve en agresif deri tümörü olan Malign Melanomun oluşumunda da güneşin etkileri söz konudur.

Aşırı güneş sadece deri kanserlerine yol açmaz; aynı zamanda selim deri hastalıklarının bir kısmının da sorumlusudur. Keratozlar, benler ve bazı lekeler güneşin olumsuz etkilediği yapılardır. Tüm bu özellikleriyle güneşten dozunda ve doğru biçimde yararlanmak gerekir.

Bu konuda en basit ve temel kurallar; güneşin yatay olduğu saatlerde ve kısa sureli güneşlenmek, güneşe çıkılacağı zaman güneşten koruyucu kremleri kullanmaktır.

Bu iki temel kurala uymak, güneşin vereceği zararları en aza indirir ve vücudumuz için gerekli ultraviyoleyi almamıza yardımcı olur.