hipertansiyon-kalp-seker-estetik-ameliyat

Hipertansiyon, Şeker ve Kalp Hastalıkları Estetik Ameliyata Engel mi?

13 Eylül 2014

Kontrol altında olan, düzenli takiplerin yapıldığı, yapılan laboratuvar tetkiklerinde değerlerin normal sınırlar içinde olduğu hipertansiyon, şeker ve kalp hastalıklarında estetik ameliyata engel yoktur.

Önemli noktalardan birisi, bu kişilerin kullandıkları ilaçlar ve onları düzenli kullanıp kullanmadıklarıdır.

Kalp hastalarının bir bölümünde kanı sulandırmak amacıyla kullanılan ilaçlar, estetik ameliyatların iyileşme süreçlerini olumsuz etkileyebilir, kanama ve morluk oluşumunu arttırabilir. Bu nedenle, kalp hastalarında tedaviyi düzenleyen doktora danışılarak ameliyattan önce kan sulandırıcıların kesilmesi ve bir süre kullanılmaması doğru olur.

İlgili konu: Sağlık Sigortaları Estetik Ameliyatları Karşılar mı?

Hipertansiyon, kan basıncının yüksek olduğu bir sorundur. Uzun süre tedavisiz kalınırsa, yüksek kan basıncının yol açtığı organ hasarları oluşur. İlaç ile kan basıncının kontol altında tutulması mümkündür ve kontrol altında tutulan bir hipertansiyon hastasında rahatlıkla ameliyat yapılabilir.

Şeker hastalarında durum, hem şeker düzeyinin kontrolüne, hem de şeker hastalığı süreci içinde zarar gören organların durumuna bağlıdır. Hastalık kronik bir hastalıktır ve ilaçların düzenli kullanılmadığı ve hastalığın kontrolsüz kaldığı durumlarda organ hasarı daha çoktur.

Kronik hastalıklar, iyi tedavi edildikleri ve ameliyat öncesi kontroller titizlikle yapıldığı sürece estetik ameliyatlar yapılabilir. Kullanılan tekniklerde hastalığa uygun düzenlemeler ve ameliyat sonrası takipte daha özenli olmak gerekebilir.