estetik-ameliyat-pahali-mi

Estetik Ameliyat Olmak Pahalı mı?

28 Eylül 2014

Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi alanındaki ameliyatlar iki ana grupta yer alır. Rekonstrüktif cerrahi ile ilgili ameliyatlar, örneğin dudak damak yarıkları, deri tümörlerinin alınması, yanık ve sekelleri ile ilgili işlemler, doku yaralanmaları ve deri nakilleri hem SGK hem de özel sigorta kapsamında olan işlemlerdir ve devlet, üniversite ve anlaşmalı özel hastanelerde ücretsiz veya katkı payları ödenerek yapılabilir.

Buna karşın, estetik ameliyatlar, birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de, SGK ve özel sağlık sigortaları kapsamında yer almaz ve kişinin kendisinin karşılaması gereken ameliyatlar olarak ele alınır.

İlgili konu: Liposuction Ameliyatında Doktor Seçimi: Hangi Doktor?

Aslında, bu durum şaşırtıcı değildir. Zorunlu bir tıbbi nedenle olmayan, kişinin kendi beden algısına göre karar verdiği ve gerçekleştirdiği işlemleri, sosyal güvenlik bütçeleri içinde planlamaya hiçbir ülkenin gücü yetmeyebilir.

Estetik ameliyatlar için oluşan maliyetler çok değişkenlik gösterir. Maliyeti belirleyen unsurlar, doktorun ücreti dışında, kullanılan malzemeler ve hastane masraflarıdır. Birçok doktor veya sağlık kuruluşu, kişinin daha net olarak planını yapabilmesi için paket fiyat adı altında, verilecek hizmetin tümünü içeren rakamlar belirlerler. Bunlar, işlemi takiben kişinin beklemediği bir bütçe ile karşılaşmasını engeller.

Türkiye’de her keseye, her bütçeye uygun estetik ameliyat yaptırmak mümkündür. Özellikle büyük şehirlerde plastik cerrah sayısı yeterlidir ve yaygındır. Bütçenize uygun bir ameliyat için araştırma yapmalı ve sizin için en uygun doktoru belirlemenizde fayda vardır.