meme-kanseri-protez-onarimi

Meme Kanseri Ameliyatı Sırasında Meme Protezleri ile Onarım

28 Eylül 2014

Meme kanseri kadın sağlığını tehdit eden en önemli sorunlardan biridir. Erken tanı hayat kurtarır ve birçok takip programı, kadınlarda meme kanserine karşı dikkatli olunması ve erken tanı konusunda ciddi bir farkındalık yaratmıştır.

Bu nedenledir ki, son yıllarda meme kanseri artmış olmasına karşın, meme kanserinden ölümler artmamıştır.

Meme kanserinin cerrahi tedavisi sırasında memenin yeniden onarımı, kadının ameliyat sonrasında yaşadığı stresi azaltmakta ve beden tamlığı algısının bozulmamasına yardımcı olmaktadır.

İlgili konu: Mastektomi Nedir, Kimlere Yapılır?

Erken yakalanan meme kanserinin cerrahi tedavisi sırasında, meme dokusunun alınması sırasında derinin korunması ve aynı anda bir balon veya protez ile tek veya iki evreli meme onarımları yapılması, son yıllarda hem yaygınlaşmış, hem de iyi sonuçlar alınmasını sağlamıştır. Bu tip bir cerrahide, memeyi alan cerrah ile onarımı ypacak olan Plastik cerrahın uyumu ve işbirliği çok önemlidir.

Bu uygulama zaman alabilir, süreç içinde yaşanabilecek bazı sorunların çözümü için yeni planlar ve ek ameliyatlar gerekebilir. Ancak uzun vadede kadına sağladığı avantajlar nedeniyle, erken meme kanserlerinin tedavisinde tercih edilen uygulama olmalıdır.