meme-protezlerinin-omru

Meme Protezlerinin Ömrü Ne Kadardır?

29 Eylül 2014

Zaman zaman gazetelerde, meme protezlerinin kaç yılda bir değiştirilmesi gerektiği ile ilgili yazılar çıkar. Aslında, meme protezleri, yedek parçalar gibi belirli bir ömrü olan ve o ömür dolduğunda değiştirilmesi gereken yapılar değillerdir. Özellikle silikon kılıf ve jel içeren protezlerin doğadaki bilinen ömrü insan ömrünün çok üzerindedir.

İlgili konu: Meme Ameliyatı Sonrasında Göğüs Silikonu Yumuşama Süresi

Bu nedenle, protezlerin belli bir zaman geçtikten sonra değişmeleri gerektiği doğru değildir. O halde, meme protezlerinin hiç değiştirilmesi gerekmez mi?

Şüphesiz, bazı tıbbi veya estetik nedenlerle meme protezlerinin değişmesi gerekebilir. Bunları sırasıyla inceleyelim:

Meme protezlerinin değişmesi için tıbbi nedenler nelerdir?

İnsn vücuduyla ilgili en uyumlu maddelerden biri olmasına karşın, meme protezlerinde kullanılan silikon yabancı bir maddedir. Nadir de olsa, vücuda yerleştirilen silikon proteze, vücut bir reaksiyon gösterebilir. Bu reaksiyon ileri düzeyde olduğunda, kapsül kontraktürü dediğimiz bir sertlik ve görüntüde bir deformasyon oluşabilir. Bazen, bu duruma ağrı da eşlik edebilir. Sorunun çözümü, kapsülün açılması ve protezin değiştirilmesi ile mümkün olabilir.

Bazı nedenlerle, protezin kılıfında bozulma, içerik kaybı veya proteze vücudun sıvı oluşturarak vereceği aşırı bir tepki de yeni ameliyatlar için neden olabilir.

Meme protezlerinin değişmesi için estetik nedenler?

Belirgin asimetriler, protezin iyi bir iletişim kurulamadığı için aşırı küçük veya büyük olması, zaman içinde kilo alıp vermeye ya da gebeliklere bağlı oluşan sarkmalar ve deformiteler de yeniden ameliyat için bir neden olabilir.

İdeal protez boyu ve şeklinin, sadece kişinin isteğiyle değil, cerrahın yapacağı ölçümler ve önerilerle belirlenebileceği unutulmamalıdır. Kesin bir boyut garanti edilemez ve ameliyat öncesi iyi bir bilgilendirme yeniden ameliyat olma ihtimalini ciddi oranda azaltır.