yanik-izi-ameliyat

Yanık İzleri Düzelir mi, Ne Zaman Ameliyat Edilmeli?

30 Eylül 2014

Yanık, insan hayatını derinden sarsan, genellikle önlenebilir kazalarla oluşan önemli bir travmadır. Çocukluk çağında yanmış çok sayıda insan, hayatları boyunca, yanığa bağlı sorunlarla mücadele eder.

Yanık izleri için gelenlerde ele aldığımız temel bazı noktalar vardır. İlk olarak, bu yanığın yarattığı sorunun fonksiyonları etkileyip etkilemediğine bakarız. Kol, el ve parmak hareketlerini etkiliyor mu? Boyun ve yüzde çekintiler var mı? Önceliğimiz, eğer varsa bunların fonksiyonları düzeltecek şekilde açılması, gerekirse deri yamaları ile onarılmasıdır.

İlgili konu: Güneşlenirken Cilt ve Deri Hastalıklarından Korunmak İçin Ne Yapmalı?

İkinci olarak baktığımız husus, izlerin kalitesi ve belirginliğidir. İz zaman zaman yaralara yol açıyorsa, kalitesiz, kötü bir deriyse, çok dikkati çeken bir izse ve daha iyi bir görüntü elde edilebilecekse ameliyatı düşünebiliriz.

Deri nakilleri, doku genişletici balonlar, yağ enjeksiyonları gibi çok sayıda teknik yanık izlerinin azaltılmasında kullanılabilmektedir. Ancak, unutmamak gerekir ki, bir yanık izini tümüyle yok etmek mümkün değildir ve nelerin elde edilebileceği ayrıntıları ile konuşulmalıdır.