meme-protezi-degistirme

Meme Protezlerinin Bir Süre Sonra Değiştirilmesi Gerekir mi?

19 Kasım 2014

Meme protezi bir yedek parça gibi ömürlü müdür? Belirli bir süre sonra değiştirilmesi gerekir mi?

Bu sorular; meme protezi ile göğsünü büyütmek isteyen kişiler tarafından plastik cerrahlara sıkça sorulur. Meme protezlerinin değiştirilmesini gerektiren tıbbi veya estetik durumlar olabilmekle birlikte, sadece protezin ömründen dolayı bir süre sonra değiştirilmesi gerekmemektedir. Şeklinden ve büyüklüğünden bir şikayet yoksa ve meme protezi herhangi bir soruna yol açmamışsa, meme protezlerinin değiştirilmesi gerekmemektedir. 50 yılın üzerinde aynı protezle yaşıyan çok kişi vardır.

İlgili konu: Meme Büyütme Ameliyatında Kullanılan Silikon Çeşitleri

Aslında, meme protezi alanındaki teknolojik gelişmeler, hem protezlerin kılıflarında, hem de içeriklerinde standartları çok yükseltmiştir. İnsan ömrüyle kıyaslanmayacak uzunlukta yapısını koruyabilecek şekilde tasarlanmışlardır. Bu nedenle; meme protezlerinin sadece ömrü dolduğu için değiştirilmeleri söz konusu değildir.

Hangi durumda protezlerin değiştirilmesi gerekir? Tıbbi nedenler olarak, kapsül kontraktürü, protezin çevresinde aşırı sıvı birikmesi, enfeksiyon gibi nedenler protezlerin çıkarılması veya değiştirilmesini gerektirebilir. Ayrıca, memenin daha büyük veya daha küçük olması isteniyorsa ya da memede doğum, kilo değişikliği gibi nedenlerle sarkma oluşmuşsa ve bunun düzeltilmesi isteniyorsa protezin değiştirilmesi gerekebilir.

Meme protezlerinin net bir ömrü yoktur. Meme protezi uygulandıktan sonra belirli aralıkla kontroller yaptırmak esastır.