meme onarımı

Meme Onarımı İçin Temel Noktalar

21 Kasım 2014

Meme kanseri, yaklaşık her 7 kadından birini etkileyen, günümüzün en önemli hastalıklarından biridir. Erken tanının kolaylaşması, meme kanseri konusundaki farkındalığın artması, düzenli meme kontrollerinin yapılması ile birlikte meme kanseri, kadın sağlığının en önemli konusu olarak gündeme oturmuştur.

Meme, kadın doğurganlığının, cinselliğinin ve beden tamlığının önemli simgelerindendir. Memenin kanser nedeniyle alınmasını takiben, memenin yeniden onarılması Plastik Cerrahi teknikleri ile mümkündür. Bu konuda, ilk bilgilendirmeyi meme kanseri tedavisini üstlenen Genel Cerrah, Onkolog yapmalıdır.

İlgili konu: Meme Ameliyatında Kullanılan Silikon, Kanser Yapar mı?

Günümüzde, yazılı ve görsel medya, sosyal paylaşım siteleri ile bilgiye ulaşmak kolaylaşmıştır. Memenin onarımı ile ilgili bilgileri bu kaynaklardan elde etmek ve tedaviyi üstlenen doktordan istemek yerinde olacaktır.

Unutulmaması gereken konu; her tıp alanında olduğu gibi meme onarımı alanında da, farklı teknikler arasında en doğru seçimi Plastik Cerrahlar yapar. Doğrudan veya geç onarım, tek veya 2 evreli teknikler, implant veya kendi dokusundan onarımlar arasında, kişinin durumu, tedavi sürecinde kemoterapi veya radyoterapi görüp görmeyeceğine göre doğru kararlar verilir.

Meme onarımında, genellikle ana ameliyatı takiben ilave müdahaleler gerekir. Bunlar, meme ucunun gerekiyorsa onarımı, deriyi daha sağlıklı hale getirmek için yağ enjeksiyonları, asimetrilerin giderilmesi için düzeltici işlemlerden oluşur ve daha iyi bir sonuç alınmasını sağlarlar.