burun-estetigi-burun-eti-nefes-alma-zorlugu

Burun Eti Kaynaklı Nefes Alma Zorluğu Nasıl Giderilir?

30 Kasım 2014

Burun estetiği için muayene ettiğimiz hastalarda, burun etinin iri oluşuna rastlamak nadir bir durum değildir. Burada şaşırtıcı olan konu, her burun eti büyüklüğünün solunum zorluğuna yol açmamasıdır. Çok iri burun etleri olmasına ragmen nefes almakla ilgili şikayetleri olmayan hastaları izah etmek, küçük burun etlerine rağmen zor nefes alanları izah etmek kadar zordur.

Eski yıllarda, nefesi rahatlamak için tamamen çıkarılan burun etlerinin yol açtığı sorunlarla günümüzün koruyucu anlayışı taban tabana zıttır. Neredeyse bir otoban gibi açık burun kanalları yaratan burun eti çıkarılması işlemlerinin yol açtığı onarılamayan nefes zorluklarından elde edilen tecrübe, aslında burundan geçen havayı ısıtan, nemlendiren ve mikroplarından arındıran burun etlerinin fonksiyonlarının korunarak tedavi edilmelerinin şart olduğunu bize göstermiştir.

İlgili konu: Nefes Alırken Zorluk Yaşayanlar İçin Estetik Burun Ameliyatı

Burun etlerinin iriliğinin tedavisi öncelikle ilaçlar ve bazı önlemler yoluyla olur. Alerjik etkenlerden kaçınmak, burun etlerinin küçültülmesine yol açan ilaç kullanımları çoğu zaman fayda sağlar. Başarılı olunmadığı zaman, radyofrekans ve lazer uygulamaları ile etlerin küçültülmesi düşünülebilir.

Etlerin yüzeyine zarar vermeden, içlerindeki hacmin azaltılması için kullanılan shaver gibi yontma işlemleri veya etin pozisyonunu kontrol eden kemiğin kırılarak dışa doğru açılandırılması gibi teknikler arasında en doğrusu muayene neticesinde karar verilecek hususlardır.