liposhaping-vucut-sekillendirme

Liposhaping Nedir? Hangi Bölgelere Uygulanır?

01 Şubat 2015

Vücuttan yağ alarak, vücudun biçimini şekillendirmeye dönük işlemlere Liposhaping adı verilir. Bu sadece yağın alınmasını değil, eğer gerekiyorsa belli bölgelere yağ enjeksiyonunu da içeren bir işlemler bütünüdür.

İşlemden önce kişiyle uzun uzun beklentilerini konuşmak ve vücudu analiz etmek gerekir. Genellikle vücutta yağ depolarının daha yoğun olduğu bölgelerde, kilo alımına da bağlı olarak bir deformasyon görünmektedir. Kiminde bel, karın bölgesi ön planda kilo alırken, kimilerinde bacaklar ve basen bölgesi yağ depolarının ağırlıklı olarak yerleştiği bölgelerdir.

Her kişide bu analiz yapıldıktan sonra hangi bölgelerden yağ alınacağı ve hangi bölgelere gerekiyorsa yağ verileceği planlanır, hesaplanır ve işlem, ya genel anestezi altında ya da sedasyon ve lokal anestezi dediğimiz bir uygulama biçimiyle gerçekleştirilir. Genelikle kesilere gerek yoktur, küçük giriş noktalarından planlanan bölgelere önce sıvı enjekte yapılır.

İlgili konu: Yağ Aldırma Ameliyatı (Liposuction) Hakkında

Daha sonra ultrason ya da lazer gibi teknolojiler kullanılarak yağın alınması kolaylaştırılır. Alınan yağ belli işlemlerden geçirildikten sonra eğer kullanılacaksa enjeksiyona hazır hale getirilir.

Liposhaping işleminden sonra vücuda o bölgeleri kavrayan bir korse giydirilir. Bu korse genellikle ilk hafta sürekli giyilir, onu takip eden dönemde yaklaşık 3 ila 6 hafta da giyilmeye devam edilir. Bölgeye kan dolaşımını arttıracak masaj uygulamarı ya da bazı cihazlarla deriyi sıkılaştıracak işlemler de gerekiyorsa eklenir.