liposuction-sonrasi-saglikli-beslenme-spor

Liposuctionda Sağlıklı Beslenmenin Önemi

15 Şubat 2015

Liposuction (vakumla yağ alma işlemi) bir kilo verme veya obezite tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir.

Amerikan Kozmetik Cerrahi Akademisi liposuction’ın sadece, diyet ve egzersize cevap vermeyen yerleşmiş yağ dokusunun giderilmesinde kullanılmasını önermektedir (1). Liposuction uygulanabilmesi için hastaların ideal ağırlıklarının 30%’unun üstünde olmamaları ve sonrasında sağlıklı bir diyet ve fiziksel aktivite uygulamaya istekli olmaları gerekmektedir (2). Beden Kitle İndeksi de risk ve faydalarının belirlenmesinde iyi bir ölçüttür (3).

İlgili konu: Liposuction Ameliyatında Doktor Seçimi: Hangi Doktor?

Prof. Dr. İsmail Kuran liposuction’ı, “deri altına küçük kesiler ile yerleştirilen tüpler yardımı ile yağ dokusunun vakum yardımı ile emilmesi” şeklinde açıklamaktadır. Yapılan araştırmalar normal kilolu, yüksek kilolu ve obez bireylerde uygulanılan liposuctionın; yağların uzaklaştırıldığı bölgedeki kan damarlarının rahatlamasıyla kan dolaşımını düzenlediği, böylelikle kalp ve diyabet gibi metabolik hastalıkların riskini azalttığını göstermektedir (4,5).

Bunun yanında liposuction sağlıklı bir yaşama başlamak için iyi bir zemin oluşturur. Liposuction öncesi sağlıklı kilo aralığında olamayan bireyler, operasyondan sonra vücut yağının azalmasıyla gerçekleşen iyilik halini koruyup tekrardan yağ artışını önlemek için dengeli beslenmeye ve aktif yaşamaya çalışırlar.

Liposuction öncesi ve sonrası, vücudun operasyonun sebep olabileceği strese hazırlanması, hücrelerin kendini hızlı bir şekilde onarıp iyileşmenin kısa sürede gerçekleşmesi ve operasyon sonrası ödem oluşması durumunda vücuttan atımının kolaylaştırılması amacıyla beslenmeniz çok dikkatlice planlanmalıdır.

Liposuction uygulamasının başarıya ulaşması için hastaların operasyon sonrası sağlıklı beslenme ve ömür boyu sürdürülebilir bir fiziksel aktivite içeren yaşam tarzı oluşturma konusunda eğitilmeleri çok önemlidir. Amerikan Plastik Cerrahi Derneği’nin yayınladığı araştırmaya göre liposuction yaptırmış hastalar kilo almaya; beslenmelerine dikkat etmediklerinde 3 kat, düzenli egzersiz yapmadıklarında da 4 kat daha eğilimlilerdir.

Fakat liposuction sonrası sağlıklı beslendiklerinde kilo verme eğilimleri 2 kat artmaktadır (2).

Diyetisyen Gözde Kavak

1. Guidelines for Liposuction Surgery The American Academy of Cosmetic Surgery. 2006.
2. Matarasso A, Hutchinson OH. Liposuction. JAMA.2001;285(3):266–268. [PubMed]
3. American Society of Plastic Surgeons
http://www.plasticsurgery.org/Documents/medical-professionals/health-policy/key-issues/Executive-Summary-on-Liposuction.pdf
4. Perez RA. Liposuction and diabetes type 2 development risk reduction in the obese patient. Med Hypotheses.2007;68(2):393–396. [PubMed]
5. HDA- Health Development Advise
http://www.hda-online.org.uk/cosmetic-surgery/liposuction/what-are-the-benefits.html