burun ameliyatından sonra hamilelik

Burun Ameliyatından Sonra Hamilelik Riskli midir?

15 Mart 2015

Burun ameliyatları, solunum şikayetlerinin giderilmesi veya estetik amaçlarla, çoğu zaman ise her iki nedenle de yapılan ameliyatlardır. İyileşme süresi büyük oranda yapılan işleme göre değişmekle birlikte birkaç ay içinde tamamlanır.

Gebelik ise insanoğlunun üremesi için gerekli fizyolojik bir olaydır ve bu fizyolojik olay vücutta şüphesiz çok fazla sayıda değişikliğe yol açar. Bunların arasında burundaki etlerin şişmesi, nefes alıp vermeyi zorlaştıran değişiklikler de vardır.

İlgili konu: Burun Deliklerini Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun ameliyatı olmuş kişilerin gebelik döneminde nefes alıp vermekte zorluk çekmeleri nadir bir durum değildir. Özellikle bir burun ameliyatını izleyen erken dönemde bir gebelik, henüz iyileşmemiş dokuların daha çok şişmesine ve şikayetlerin artmasına yol açabilir.

Burunla ilgili şikayetleri olan ve aynı zamanda gebelik planı olanların izlemesi gereken yol; burun ameliyatı olduktan sonra gebelik için 6 ay kadar beklemek veya önceliği gebeliğe vererek gebelikten sonra süt verme işleminin tamamlanmasını bekleyerek burun ameliyatı olmaktır.