meme ameliyatı sonrası ödem

Meme Ameliyatı Sonrası Oluşan Ödem Nasıl Giderilir?

15 Mart 2015

Meme ameliyatları, büyütme, dikleştirme ve küçültme ameliyatları başlıkları altında sınıflara ayrılsa da, genel olarak ameliyatın sonrasında memede ödeme yol açabilmektedirler.

Ödemi azaltacak yöntemler; ameliyat öncesi dikkat edilecek bazı hususlar, ameliyatta travmayı azaltacak bazı uygulamalar ve ameliyat sonrası uyulacak bazı kurallar olarak gözden geçirilebilir.

İlgili konu: Memesinde Kist Olanların Estetik Ameliyat Olması Riskli midir?

Ameliyat öncesinde aspirin almamak, ödeme yol açabilecek, kanı sulandırabilecek bitkisel ilaç ve çaylardan kaçınmak yeterli olur. Ameliyat sırasında, titiz ve özenli bir cerrahi uygulamak ödemi azaltmaya yarar. Hastanın ameliyat sırasında ve uyandırılması sırasında uygulanacak anestezi hastanın bulantısını, ağrısının azaltılması, efor yapmasını engeller ve bu yolla ödemi azaltır.

Ameliyat sonrasında, ödemi azalttığına inandığımız ilaçların kullanımının yanı sıra, soğuk uygulamaları da katkı sağlar. Özellikle, ameliyattan sonra ilk 2-3 günde, birkaç saat arayla, ameliyat bölgelerine soğuk uygulanması hem hastanın ağrı kontrolüne yardımcı olur, hem de ameliyat bölgesindeki ödemin azalmasına katkı sağlar.