doktor hasta ilişkisi

Cerrah ile Hasta Arasında En Önemli Konu: İletişim

30 Nisan 2015

Estetik cerrahlar belirli bir konuda uzmanlaşmış, o konuya çok hakim, süreci bilen ve elde edilebilecek sonuçla ilgili en doğru öngörüde bulunabilecek kişilerdir. Bundan yararlanmak gerekir!

Peki nasıl?

Öncelikle, doğru sorular ve öğrenmeye ve bilgilenmeye açık bir tutumla. Günümüzde, doktor hasta görüşmesinde önemli sorunlardan birisi, hastanın özellikle internet üzerinden elde ettiği bilgileri kullanarak doktorun neredeyse bilgisini test etme çabasıdır.

İlgili konu: Yaz Ayları Öncesinde Beslenme Tavsiyeleri

Kaynağı belirsiz, doğruluğu sınanmamış bu bilgilerle kafası karışmış bir bireyin doktor ile görüşmesinden yarar sağlaması, öncelikle doğru bir yerde ve doğru bir kişiyle görüştüğünü unutmaması ve bu görüşmenin maksimum yararda geçmesi için olabildiğince çok ve gerekli bilgiyi doktorundan almasına bağlıdır.

Cerrah için görev; konuları basitleştirerek ama ayrıntılı ve anlaşılır bir şekilde hastasına aktarmasıdır. Bilgi kirliğininin önüne geçmek, net olmak önemlidir. Gerekirse ikinci bir görüşme önerilmeli ve hastanın doğru bilgileri edinmesi sorumluluğun da cerraha ait olduğu düşünülmelidir.