meme-kanseri-diger-meme-alinmali-mi

Meme Kanseri Olanlarda Diğer Meme Alınmalı mı?

30 Nisan 2015

Meme kanseri, günümüzde kadın sağlığını tehdit eden hastalıkların başında gelmektedir ve yaklaşık her sekiz kadından birinde görülür. Meme kanseri olduğunu öğrenen kadın, öncelikle sağlığını kaybettiğini düşünür ve endişeye kapılır. Bunu kısa sürede, nasıl bir tedavi olacağı, hangi yöntemin daha etkili olduğu, memesini kaybedip kaybetmeyeceği gibi konular üzerinde karar alma süreci izler.

Bu kararların en iyi şekilde verilmesinde genel cerrah, onkolog, plastik cerrah ve genetik uzmanları ile görüşmeler önemlidir.

İlgili konu: Meme Kanseri Ameliyatı Sırasında Meme Protezleri ile Onarım

Tartışma alanlarından birisi de; meme kanseri olan memeye müdahale edilirken diğer memeye bir işlem yapılıp yapılmayacağıdır. Öncelikle, diğer memeye radyolojik inceleme yapılır. Meme kanseri olan memedeki kanser tipi, ailede başka meme kanseri olup olmadığı ve hastanın diğer meme açısından genetik riskleri araştırılır. Daha sonraki takip ve meme estetiği açısından onarımın tek veya çift taraflı olması açısından farklar masaya yatırılır. Tüm bu incelemelerden sonra işlemin tek veya çift taraflı olmasına karar verilir.

Meme kanserinde, diğer memeye yapılacak işlem, sadece kişinin endişe duyup duymaması ile verilebilecek bir karar değildir. Diğer memeye müdahale etmek için geçerli ve haklı nedenler olmalıdır. Unutulmaması gerekir ki, içi boşaltılarak yeniden onarılan bir meme, ne kadar başarılı bir onarım yapılsa da normal bir meme gibi duyarlı ve sorunsuz değildir.