ameliyattan-sonra-kilo-alma-gögus-ameliati

Kilo Azaltma Cerrahisi Geliştikçe Vücut Şekillendiren Ameliyatlar Artıyor

25 Haziran 2015

Son yıllarda, bariatrik cerrahi olarak adlandırılan ve hızlı kilo verdiren ameliyatların artışı ile birlikte meme dikleştirme, karın germe, uyluk germe, kol germe ameliyatlarında da belirgin artış oluştu.

40-50 kiloları bulan zayıflamalarda, deride belirgin sarkmalar oluşmakta ve bunlar gündelik hayatı zorlaştırmaktadır.

Estetik cerrahi ameliyatlarındaki artış sınırlı olamsına ragmen, Amerikan Plastik Cerrahi Derneğinin istatistikleri masif kilo kayıplarına bağlı vücut şekillendirici ameliyatların önemli oranda arttığını belirtiyor.

İlgili konu: Ani Kilo Veren Kişilerde Estetik Ameliyatla Sarkıklık Gidermek

Bacak ve kol germe ile meme dikleştirme ameliyatları 2000 yılı ile kıyaslandığında % 70 artma gösteriyor. Bariatrik cerrahi geçiren hastaların 5’te 1’inin vücut şekillendirme ameliyatı olacağı tahmin ediliyor. Bu ameliyat öncesinde kilo verme işleminin tamamlanmasını beklemek ve gelinen kilonun korunabildiğinden ise emin olmak gerekir.

Birden çok bölgede ameliyat yapılabilmekle birlikte, uygulama yapılan alan sayısı arttıkça sorunlarla karşılaşılabilmektedir.

Bariatrik cerrahi için başvuranların, kilo verme işleminin tek başına yeterli olmayabileceği, deride oluşan sarkmaların giderilebilmesi için vücut şekillendirici ameliyatların gerekebileceği konusunda bilgilendirilmeleri gerekir.